Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli

Twittera tedbir amaçlı erişim engeli
Ekonomi Bakanı Zeybekci: "Türk yargısının mahkeme kararlarının uygulanmaması, bu ülkenin egemenliğe saldırıdır, egemenliğini tanımamak demektir. Bunu da hep beraber tepki gösteriyoruz. Başbakanımızın gösterdiği tepki doğrudur, bu konuda Twitter'ın yaptığı

DENİZLİ (AA) - Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeline ilişkin, "Türk yargısının mahkeme kararlarının uygulanmaması, bu ülkenin egemenliğe saldırıdır, egemenliğini tanımamak demektir. Bunu da hep beraber tepki gösteriyoruz. Başbakanımızın gösterdiği tepki doğrudur, bu konuda Twitter'ın yaptığı uygulamayı da kınıyorum" dedi.

Zeybekci, Denizli programı kapsamında Kaleiçi Kapalı Çarşısı esnafı tarafından düzenlenen kahvaltı programına katıldı.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Zeybekci Twitter'a erişim engeli ile ilgili soruya, uygulamanın yasaklama ve kapatma olmadığını, Türkiye'de veya dünyanın hiçbir yerinde yasak veya kapatma gibi bir kelimenin "sempatik" olduğunun söylenemeyeceğini ifade etti.

Kişi hak ve özgürlüklerin zedelenmesi, insanların özel hayatlarının söz konusu olması, bunların korunmasıyla ilgili kişi hak ve özgürlüklerin korunmasıyla ilgili ortada mahkeme kararları olduğunu belirten Zeybekci, şöyle devam etti:

"Bu mahkeme kararları doğrultusunda adı geçen kuruluşa, bu mağduriyetlerin giderilmesi için tebligatta bulunuluyor. Sizler basın yayın kuruluşlarısınız, birinin hakkını zedelediğiniz zaman nasıl ki bunun tekziple ilgili bir kurum var, vatandaş cevap hakkı kullanıyor, tekzip hakkını kullanıyor, Twitter'da bu mahkeme kararını hiç dikkate almama söz konusu, cevap dahi vermiyor Türkiye'ye. Mağdur ettiği insanların hakların korunması ve telafi edilmesi ile ilgili cevap dahi vermiyor. Onun üzerine, Türkiye Cumhuriyeti bağımsız mahkemeleri, yargı organları kapatılması ile ilgili bir karar alıyor.

Bu tamamen bu çerçevede düşünülmesi gereken bir şey. Ama diğer taraftan hiçbir şekilde bir kapatmanın, bu bir yasaklama değil, bir idari karar değil mahkeme kararı. Ona rağmen inşallah en kısa sürede mahkemenin, Twitter'dan istemiş olduğunu mahkeme talimatı yerine getirilir, mahkeme kararı yerine getirildiği zaman derhal açılır diye düşünüyorum. Çünkü biz, hükümet mensupları alarak, AK Partililer olarak veya bütün vatandaşlar olarak Twitter'ı en yoğun kullanan, üst seviyede kullanan insanlarız. Kapatılmasını veyahut da susmasını ben de istemiyorum."

Zeybekci, bir gazetecinin "ekonomiyi etkiler mi? sorusuna ise uygulamanın ekonomiyi etkileyemeyeceği yanıtını verdi. Gezi olaylarından sonra İstanbul Kazlıçeşme'de yapılan ve 2 milyon kişinin katıldığı mitingi, "dünyanın en şanlı, en namlı, önde gelen" basın yayın kuruluşlarının, "İstanbul'da hükümet karşıtı gösteride 2 milyon kişi toplandı, hükümeti protesto etti" diye verdiklerini söyleyen Zeybekci, bunun dünyada nasıl verildiğine bakılması gerektiğine kaydetti.

Zeybekci, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Pozitif bir şey değil, onu söyleyeyim ama ekonomiyi de etkilemez, öyle bir şey olacağını da zannetmiyorum. Ama negatif bir algının olmasını niye isteyelim? Türkiye olarak biz, Twitter, Facebook yada bu tarz iletişim organlarını kapatmayı niye isteyelim ki? Ortada kişi hak ve özgürlükleri ile ilgili bir müdahale vardır, ihlal vardır, insanların özel hayatlarını rahatsız eden bir durum vardır ve bununla ilgili alınmış bir mahkeme kararı vardır. Mahkeme kararına uyulsaydı, o insanların hakları zedelenmeseydi, o insanların mağduriyetleri giderilseydi, mahkeme de böyle bir karar vermezdi.

Sonuçta bu bir mahkeme kararı, başka ülkelerdeki yasaklarla karıştırmamak lazım, idari yasakla karıştırmamak lazım. Türk yargısının mahkeme kararlarının uygulanmaması bu ülkenin egemenliğe saldırıdır, egemenliğini tanımamak demektir. Buna da hep beraber tepki gösteriyoruz. Başbakanımızın gösterdiği tepki doğrudur, bu konuda Twitter'ın yaptığı uygulamayı da kınıyorum. Bir kişinin özel hayatıyla, kişi hak özgürlükleriyle ilgili bir yurt dışından pervasızca sahte bir hesaptan saldırıda bulunacak veyahut da normal bir hesaptan saldırıda bulunacak, ona her türlü kötülüğü yapacak, hayatını zindan edecek, mahkeme bunu durdur diye karar verecek, sen de bunu muhatap bile almayacaksın, mahkemeye cevap dahi vermeyeceksin, bu  Türk milletinin egemenliğini tanımamak demektir. Yani sizin 780 bin kilometrekare içerisindeki egemenliğini tanımıyorum, sen de kimsin, bun burada dilediğim her şeyi yaparım demektir. Ona da bu devlet müsaade etmez. Türkiye'nin çok gizli bilgilerini birileri ele geçirecek ve iki ülke arasında belki savaşa sebep olabilecek bilgileri twitter üzerinden yaymaya başlayacak siz de böyle seyredeceksiniz, var mı böyle bir şey?

- "Başkaların haklarını tecavüz etmemeli"

Kişi haklarıyla, devlet haklarıyla ilgili hassas olunmasının yanında, insanların özel hayatını, aile hayatını ortadan kaldırıcı bir uygulamaya sessiz kalınamayacağını ifade eden Zeybekci, "Yok böyle bir şey, herkes kurala uymak kaydıyla, kişi ve aile mahremiyetini korumak şartıyla bence iletişim ve haberleşme özgürlüğü sonuna kadar olmalı ama başkaların haklarını tecavüz etmemeli. Twitter'ı en çok kullanan insanlardan birileriyiz, tabii ki bunun kapatılmasını ben de istemem ama yapılan hareket doğrudur. Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin yaptığı hareket doğrudur. Bir an önce o mahkeme kararlarının bence gereğinin yerine getirilmesi lazım ve Twitter'ın açılması lazım" diye konuştu.

- Niğde'deki güvenlik güçlerine saldırı 

Bakan Zeybekci, Niğde'nin Ulukışla ilçesinde 2 güvenlik görevlisinin şehit olduğu, bir kamyon sürücüsünün hayatını kaybettiği saldırıyı gerçekleştirenlerin Arnavut ve Balkan kökenli olduğunun söylendiğini dile getiren Zeybekci, şunları kaydetti:

"Arkada cephanelik gibi bir şey var ama Arapça konuşuyorlar. Bunun arkasında ben çok oyunun olduğunu düşünüyorum. Yani burada çok büyük bir oyun, tezgah demeyeyim de bunun arkasından çok büyük bir şeyin çıkacağını tahmin ediyorum. Balkan kökenli işte ortada, doğuda Arap eğitimi aldığı imajı verilmeye çalışılan Türkiye'nin bölgedeki yaklaşımlarını bence dinamit koymaya çalışan Türkiye'yi farklı bir yere taşımaya çalışan bir oyun olarak gösteriyor.  

Yani düşünsenize Balkan kökenli arapça konuşan insanlar geliyor, Türkiye'de eylem düzenliyor. Canları istediği için canlarımı sıkılmış öyle bir şey mi var, arkasına bakmak lazım, nereye kadar gittiğini, kimler tarafından gönderildiğini, nerden geldiği, sabırla gitmek lazım. Tedbirli olmak lazım. En arkadaki detaylarını bilmek lazım. Bence, bu olayda Türkiye'nin aceleyle biyerlere tepki gösterilmesi isteniyor, o aceleyle o tepkileri göstermemek lazım. Perdeyi kaldırıp derine doğru inmek lazım. O derine gittiğimiz zamanda çok farklı şeylerin çıkacağına inanıyorum."

Bakan Zeybekci, beraberindekilerle daha sonra esnafı ziyaret etti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com