Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli

Twittera tedbir amaçlı erişim engeli
AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Füle: "Açık tartışma, şeffaflık ve hesap verilebilirliği teşvik eder ve nihayetinde demokrasiyi güçlendirir. Bu tür tartışmalar Türkiye dahil her yerde güçlendirilmelidir"

BRÜKSEL (AA) - AB Komisyonu'nun genişleme ve komşuluk politikasından sorumlu üyesi Stefan Füle, Türkiye'de Twitter'a uygulanan erişim engelinin "derin endişeler" doğurduğunu, Türkiye'nin Avrupa değerleri ve standartlarına bağlılık taahhüdü üzerinde "şüphe uyandırdığını" belirtti.

Füle, yazılı açıklamasında, demokratik toplumlarda bilgi ve fikirlerin devletin müdahalesi olmadan alınıp verilebilmesi dahil ifade özgürlüğünün temel haklardan biri olduğunu belirtti, vatandaşların iletişim ve iletişim araçlarının serbestçe seçiminde özgür olmaları gerektiğini ve bu özgürlüğün internete erişimi içerdiğini ifade etti.

Füle, "Açık tartışma, şeffaflık ve hesap verilebilirliği teşvik eder ve nihayetinde demokrasiyi güçlendirir. Bu tür tartışmalar Türkiye dahil her yerde güçlendirilmelidir" ifadesini kullandı.

Dijital gündemden sorumlu AB Komisyonu Başkan Yardımcısı Neelie Kroes de Twitter mesajında, "Türk halkı ve uluslararası toplum bunu gerçekte olduğu şekilde sansür olarak görecektir" değerlendirmesini yaptı.

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz, yazılı açıklamasında, Avrupa Konseyi üyesi ve AB üyeliğine aday bir ülke olarak Türkiye'nin ifade özgürlüğünde dışarıda kalamayacağını belirterek, Twitter'a erişim engelini kınadı. Schulz, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın "doğrudan kontrol edemediği ya da etkileyemediği tüm medya ve basına karşı kampanya yürütüyor görüntüsü verdiğini" iddia etti.

AP Türkiye Raportörü Ria Oomen Ruijten de yazılı açıklamasında, "İşleyen bir demokrasi ve hukukun üstünlüğünde sosyal medya üzerinde blokaj kabul edilemez. Türk hükümetine gecikmeksizin bu sorunu çözmesi çağrısı yapıyorum" ifadesine yer verdi.

"Türkiye'nin ileri adım yerine geri adım attığını" savunan Oomen Ruijten, Türkiye'deki son gelişmelerin, "AB ve Türkiye arasındaki yetersiz yapıcı diyaloğun müzakerelerin temelini zayıflattığı" görüşünü savundu.

Türkiye-AB karma Parlamento Komisyonu Eşbaşkanı Helene Flautre da Twitter'a erişim engelinden Başbakan Erdoğan'ın sorumlu olduğunu iddia ederek mahalli seçimler öncesinde "yeni demokratik geri adımların önlenmesi" için  AB'ye derhal Türkiye ile angajmana girmesi çağrısı yaptı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com