Twitter'a tedbir amaçlı erişim engeli

Twittera tedbir amaçlı erişim engeli
Meclis Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu başkanlığı yapan Ünüvar:

ADANA (AA) - Meclis Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu başkanlığı yapan Necdet Ünüvar, Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesiyle ilgili, "Türkiye'deki 9 milyonu aşkın Twitter kullanıcısı, ülkemizde Twitter'ın bir hukuki bürosu olmadığı için muhatap bulma sorunu yaşıyor" dedi.

TBMM Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu Başkanı da olan AK Parti Adana Milletvekili Ünüvar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Meclis Bilişim ve İnternet Araştırma Komisyonu'nun 2012 yılında geniş kapsamlı bir çalışma yaptığını ve detaylı bir rapor hazırladığını hatırlattı.

Raporda Türkiye'de de faaliyet gösteren Google, Facebook, Twitter gibi uluslararası şirketlerin Türkiye'de bir büro açmaları gerektiğine dikkati çektiklerini anlatan Ünüvar, şunları kaydetti:

"Sosyal medyanın hayatımıza girmesinden sonra özellikle kişilik haklarının ihlali, özel hayatın gizliliği konusunda bir sıkıntı yaşandığında o kullanıcının bir muhatap bulması gerekiyordu. Şimdi herkes Twitter ile ilgili mahkemenin aldığı kararı konuşuyor ama şu konuşulmuyor. Türkiye'de 30 milyonun üzerinde kullanıcısı olan Facebook'un ülkemizde bir temsilciliği var. Ama Twitter'ın bir bürosu yok. Türkiye'deki 9 milyonu aşkın Twitter kullanıcısı, ülkemizde Twitter'ın bir hukuki bürosu olmadığı için muhatap bulma sorunu yaşıyor. Twitter'ın özellikle hukuki anlamda Türkiye'deki kullanıcıları ile ilgili muhataplık sorununu çözmesi gerekiyor. Türkiye'de bir Twitter kullanıcısı hukuki anlamda bir sıkıntı yaşadığında muhatap bulma sorunu yaşıyor, bunun giderilmesi gerekiyor."

Ünüvar, Twitter'a erişimin engellenmesinin mahkemelerce alınmış bir karar olduğunu belirterek, "Bu olayda ilgili mahkemelerin değişik kararları var. Bu kararlar kişilik hakları ihlali, özel hayatın gizliliği ihlali gibi konulardadır. Twitter Türkiye'deki kullanıcıları ile ilgili muhatap bulma sorununu gidermeli ve Türkiye'deki mahkeme kararlarını dikkate almalıdır" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com