Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi

Twittera tedbir amaçlı erişimin engellenmesi
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Harf:

WASHINGTON (AA) - ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, Twitter ile ilgili Ankara 15. İdare Mahkemesinin kararının "kısa zamanda uygulanmasını beklediklerini" söyledi.

Harf, günlük basın toplantısında, "ABD'li yetkililerin, Twitter’a erişimin engellenmesi konusundaki yasal süreçle ilgili Türk yetkililerle iki gün önce toplantı düzenleyip düzenlemediğine" yönelik soruyu yanıtladı.

Bu toplantının 25 Mart'ta yapıldığını doğrulayan Harf,  bunun, Türkiye’nin iletişim ve bilgi teknolojileri yetkililerinin isteği üzerine, telefon görüşmesi yoluyla gerçekleştirildiğini ifade etti.

Harf, toplantının amacına yönelik bir soru üzerine de şunları kaydetti:

"Türkiye ile ifade özgürlüğüne yönelik bir dizi konuda görüşmeler yapıyoruz. Yetkililerimiz, (bu görüşmelerde, Türk yetkililerle) Türkiye’nin yeni internet kanunu, Twitter’ın kapatılması meselelerini görüştü ve internet özgürlüğü, özel hayat ve internet yönetimi konusunda ABD’nin pozisyonunu paylaştı.

Türk hükümetinin, Twitter ve şimdi de Youtube ile internet kanunu konusundaki adımlarına yönelik çok ciddi kaygılarımızı, bu toplantılarda ve sahada büyükelçimiz vasıtasıyla iletiyoruz ve bunları durdurmaları gerektiğini çok güçlü biçimde ifade ediyoruz. Bunlar, muntazam görüşmelerimiz. Bu yasal konular, bizimle ilgili değil ama Türkiye’nin bu konuda nasıl ilerleyebileceği noktasında hükümetler düzeyinde konuşuyoruz."

Harf, üst düzey yetkililerin ulusal güvenlikle ilgili bir toplantısının internete sızdırılması gibi bir durumun ABD’de olması halinde, Amerikan yönetiminin tepkisinin ne olacağına yönelik soruyu ise yanıtsız bıraktı.

Youtube’a erişimin engellenmesine yönelik soru üzerine Harf, "Twitter konusunda belirttikleri gibi, ifade özgürlüğüne tacizi içeren her türlü eyleme karşı olduklarını ve Türk hükümetine, Youtube ve Twitter’a vatandaşlarının erişimini engellemeyi kaldırması yönünde çağrı yapmaya devam ettiklerini" bildirdi.

Ankara 15. İdare Mahkemesinin, Twitter'a tedbir amaçlı erişimin engellenmesi işleminin yürütmesini durdurması kararını hatırlatarak bu noktada Telekomünikasyon İletişim Başkanlığına (TİB) 30 günlük süre verildiğini belirten Harf, "Bu kararı kısa zamanda uygulamalarını umuyoruz" dedi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com