Twitter'dan Sonra Bir Yasak Daha... Çok Şaşıracaksınız...

Twitter'dan Sonra Bir Yasak Daha... Çok Şaşıracaksınız...
Hükümetin yasakçı zihniyeti, kliplere de uzandı. Twitter yasağını tartışan Türkiye, bir başka yasak ile karşılaştı.

ÖZEL | SANSURSUZHABER

AKP'li üyelerin çoğunlukta olduğu Radyo ve Televizyon Üst Kurulu, bir ilke imza attı. Dünyaca ünlü iki pop star, Shakira ve Rihanna'nın  "Can't Remember To Forget You" klibine ceza geldi. 

RTÜK kararında, klipte "iki kadının aynı yatak içinde, açık saçık kıyafetlerle, ritmik hareketlerle kıvrandığına" dikkat çekildi. Klibin, çocuk ve gençlerin ekran başında olduğu saatte yayınlamasının sakıncalı olduğuna dair örnekler verildi. Sonuç bölümünde de "klibin eşcinselliği çağrıştıran görüntülere birden çok kez yer verdiği" belirtilerek, klibi yayınlayan kuruluşlar Dream TV, Kral TV ve Show TV’ye ceza verdi....

SANSÜRSÜZ HABER CHP'Lİ RTÜK ÜYESİ ÖZTUNÇ İLE KONUŞTU

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu'na CHP kontenjanından seçilen Ali Öztunç, SANSÜRSÜZ HABER'e konuştu. "Rtük'ün görevi sadece ceza vermek değil" diyen Öztunç, "Ama bakıyoruz artık sürekli ceza kesiyor. Hollywood filmlerine, kliplere, Türk filmlerine, siyasi programlara, parti genel başkanlarının konuşmalarına, Muhteşem Yüzyıla ceza... Öyle ki  1970'li yıllarda, Türk filmlerine uygulanan sansürü anlatan 'Sansürün Tarihi' belgeseline bile ceza kestiler." yorumu yaptı. 

Kurula, AKP Kontenjanından seçilen isimlerin sadece ceza yazmaya odaklandığını söyleyen Öztunç, "Rihanna ve Shakira klibi dünyada 250 milyon kez tıklanmış bir klip. Son toplantıda pek çok kanala bu  yüzden ceza kesilmesi galiba 'ileri demokrasi' anlamına geliyor" sözleriyle uygulamayı eleştirdi. 

Burcu ORAL EVREN | SANSURSUZHABER.COM

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com