Twitter'dan Türkiye açıklaması

Twitterdan Türkiye açıklaması
Twitter, Türkiye'deki erişim kısıtlamasının yasal bir dayanağı olmadığını ileri sürerek mahkemeye başvurdu

ANKARA (AA) - Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Türkiye'deki erişim kısıtlamasının yasal bir dayanağı olmadığını ileri sürerek mahkemeye başvurdu.  

Twitter’ın Genel Hukuk Danışmanı Vijaya Gadde tarafından "Blog.twitter.com" adresinden yapılan açıklamada, "Türk hükümetinin Twitter'a erişimi yasaklamasının üzerinden altı gün geçti. Bu süre zarfında endişelerini dinlemek. platformumuzun nasıl çalıştığı konusunda bilgi vermek ve soruna bir çözüm bulabilmek için Türk yetkililerle görüşmede bulunduk"  denildi. 

Açıklamada, "Ancak hala Türkiye'deki milyonlarca kişinin, Twitter'dan seslerini duyurmasına izin verilmiyor. Bu nedenle Twitter'a erişim yasağına karşı çıkmak için son birkaç gündür çeşitli Türk mahkemelerinde bağımsız Türk avukatımızla yaptığımız çalışmaların ardından dava açmak için dilekçe verdik. Kısıtlamanın kaldırılması girişimimize Türkiye'den gazeteciler, yasal uzmanlar ve vatandaşların yanı sıra uluslararası topluluk da destek veriyor"  ifadeleri kullanıldı. 

Yasağın sözde yasal dayanaklarının üç mahkeme kararı ve cumhuriyet savcısının talebi olduğu belirtilirken, söz konusu mahkeme hükümlerinden hiçbirinin yasaktan önce kendilerine iletilmediği bildirildi.  

Mahkeme kararlarından ikisinin, Twitter kurallarını ihlal eden içerikle bağlantılı olduğu ve hali hazırda ertelendiği, son kararla, kendilerine eski bir bakanı yolsuzlukla suçlayan bir hesabın kapatılması talimatı verildiği belirtildi.

Kararın, Twitter yönetimini endişelendirdiği ifade edilirken, özellikle hükümetin karıştığı muhtemel yolsuzluk söz konusu olduğunda siyasi içerikli ifadenin en önemli ifade türlerinden biri olduğuna dikkat çekildi ve bu nedenle bugün söz konusu kararın bozulması için kullanıcılar adına Türkiye’deki mahkemeye dava dilekçesi sunulduğu belirtildi.

Açıklamada, karara karşı çıkarken, söz konusu hesapla ilgili olarak ülke gizlilik içeriği aracını kullandıklarını, bunu ilk kez Türkiye'de kullandıklarını ve bireyin güvenliğinin sağlaması için cumhuriyet savcısının talebine dayalı birkaç twett ile bağlantılı olarak kullandıklarını belirtti.

Açıklamada, şunlara yer verildi:

''Bu engelleme sırasında, Türk hükümetine herhangi bir kullanıcının bizim gizlilik sözleşmesinde taahhüt ettiğimiz gibi email veya IP adresleri verilmedi. Erişim yasağıyla ilgili yapılan tüm açıklamalar temelinde, bizim hizmetimizin Türkiye'de engellemesinin hiç bir yasal temeli yoktur.

Ayrıca bugün, bu orantısız ve yasadışı engellemenin, idari yargı tarafından incelenmesine yönelik olumlu gelişmeler yaşandı. Biz hükümetin, vatandaşlarının Twitter'a erişiminin  çözümüne yönelik tutumunu hızlı şekilde oluşturacağını umuyoruz.''

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com