Twitter'e tedbir amaçlı erişimin engellenmesi

Twittere tedbir amaçlı erişimin engellenmesi
Sosyal paylaşım sitesi Twitter, erişimin engellenmesine neden olan bir kullanıcı hesabı ve eski bir bakanı yolsuzlukla suçlayan tweetleri kaldırmaları yönündeki hükmün, Türkiye'deki mahkeme tarafından "düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olduğu" g

ANKARA (AA) - Sosyal paylaşım sitesi Twitter, erişimin engellenmesine neden olan bir kullanıcı hesabı ve eski bir bakanı yolsuzlukla suçlayan tweetleri kaldırmaları yönündeki hükmün, Türkiye'deki mahkeme tarafından "düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olduğu" gerekçesiyle bozulduğunu duyurdu. 

Twitter'ın sitesinde yapılan açıklamada, Türkiye'deki mahkemelere Twitter’a erişimin engellenmesi kararına itiraz dilekçelerini ilettikleri, aynı zamanda mahkemeye, erişimin engellenmesinde temel alınan bir kullanıcı hesabını ve eski bir bakanın yolsuzlukla suçlayan tweetleri kaldırmalarına hükmeden kararı bozması için itirazda bulundukları hatırlatıldı.

Açıklamada, bugün Türkiye'deki bir mahkemenin söz konusu hükmü, "düşünce ve kanaat özgürlüğü ilkesine aykırı olması" gerekçesiyle bozduğu ifade edildi. 

Mahkemenin hükmü bozan kararında, "Düşünce ve kanaat özgürlüğü ile düşünceyi açıklama ve yayma özgürlüğü kişilerin tüm demokratik ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de T.C. Anayasası hükümleri ile güvence altına alınmış temel insan haklarındandır. Bu bağlamda herkes istediği yol ve yöntemle düşüncesini açıklama özgürlüğüne sahiptir. Hiç kimse düşüncesini açıklamaya zorlanamayacağı gibi düşüncesi dolayısıyla kınanamaz ve suçlanamaz. Devlet organları kişilerin bu özgürlüklerini kullanmalarını sınırlandıracak iş ve işlemlerden kaçınmak zorundadırlar" ifadesinin kullanıldığı belirtildi.

Twitter, daha önce ilgili hesaba erişimin Türkiye’de engellenmesi için uygulamaya koyduğu ülke bazlı içerik gizlemeyi kaldırdığını da duyurdu.

Bu kararın, gelecekte karşılaşılabilecek benzer durumlarda Twitter kullanıcılarını savunmalarına katkı sağlayacağı öne sürülen açıklamada, Twitter'a erişimin engellenmesi kararının kaldırılması için çaba harcanacağı ifade edildi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com