TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Malatya'da

TZOB Genel Başkanı Bayraktar, Malatyada
Bayraktar ve beraberindeki heyet, Kayısı Araştırma İstasyonu'nda incelemelerde bulundu

MALATYA (AA) - Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar ve beraberindeki heyet, Malatya'daki Kayısı Araştırma İstasyonu'nda incelemelerde bulundu.

Bayraktar ile Tarım Sigortaları Havuzu Genel Müdürü Bülent Bora, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Bitki Üretimi Genel Müdürü Mevlüt Gümüş, TZOB Yönetim Kurulu üyeleri ve Malatya, Adana, Elazığ, Hatay, Gaziantep, Osmaniye, Adıyaman ve Kilis Ziraat Odaları başkanları, Kayısı Araştırma İstasyonu'nu gezdi. 

Şemsi Bayraktar, istasyonun bahçesinde basın mensuplarına yaptığı açıklamada, mart ayının son günlerinde don olayı yaşandığını hatırlatarak, "Yetkililerden aldığım bilgiye göre, son 50-60 yılın en büyük felaketi olarak yorumlanıyor" dedi.

Kayısının Malatya ve çevresi için çok önemli bir ürün olduğunu vurgulayan Bayraktar, don olayının kayısı bahçelerinde zarara yol açtığına işaret ederek, "Kayısı olmayınca çiftçimiz zarar göreceği gibi burada esnafımız da tüccarımız da bu işten ekmek yiyen binlerce insan da zarar görecek. Bu bahçede gördüğümüz gibi gerçekten zararın boyutu fevkalade büyük. Bunu iyi anlatmamız lazım" diye konuştu.

Bayraktar, düzenledikleri Doğal Afetleri Değerlendirme Toplantısı'nın sonuç raporunu Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a ve ilgili bakanlara sunacaklarını söyledi. Çiftçilerin yarasını sarmaları gerektiğini dile getiren Bayraktar, şunları kaydetti:

"Çiftçimizin yarasını sarmak demek, onlara destek vermek demek. Yani esnafımıza da ulaşım sektörüne de tüccarımıza da bu işten ekmek yiyen herkese bu can suyunu vermek demektir. Biz bunun bilinci içerisindeyiz ve omuz omuza vermek suretiyle bu yaraları sarmak istiyoruz. Ziraat Bankası borçları ve Tarım Kredi borçları ertelendi ama çiftçilerimizin bizden farklı talepleri de var. Bizden, Sosyal Güvenlik Kurumu borçlarının yapılandırılmasını istiyorlar, elektrik borçlarının yapılandırılmasını ve kapanan sayaçlarının açılmasını istiyorlar. Bir de çiftçimizin yeni sezona başlayabilmek, sürdürülebilir üretim noktasında olabilmek açısından paraya ihtiyacı var. Ya nakit para vereceksiniz ya da sıfır faizli kredi açacaksınız. Yani 'borçları yapılandırdım artık kredi veremem' derseniz, üreticimiz yeni sezona üretim yaparak gidemez. Bütün bunları toparladık, hükümetimize götüreceğiz ve bu yaraları da sarmaya çalışacağız inşallah."

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com