Üç bölmeli cezveyle 3. oldular

Üç bölmeli cezveyle 3. oldular
Çubuk İlköğretim Okulu öğrencileri, hazırladıkları ''Cezvem Bölmeli, Keyfimi Görmeli'' projesiyle, Düş Çizgisi 8. Uluslararası Tasarım Olimpiyatı Proje Yarışması'nda 3'üncülük elde etti.

Öğrenciler Rümeysa Bozkurt ve Ayşe Sevra Pehlivan'ın tasarladığı proje, 34 ülkeden 4 bin 17 projenin yarıştığı yarışmada bronz madalyayla ödüllendirildi.

Projenin danışman öğretmeni Aysun Köseçavuş, yaptığı açıklamada, öğrencilerinin ''Cezvem Bölmeli, Keyfimi Görmeli'' projesi ile başta okulları olmak üzere ilçenin ve Ankara'nın gururu olduklarını söyledi.

Köseçavuş, ''Öğrencilerimizden Rümeysa Bozkurt, (Kahve pişirmeyle ilgili bir sorunum var. Bununla ilgili bir proje yapmak istiyorum) deyince, bu projeyi tasarladık. Projemiz özellikle ev hanımları ve firmalar tarafından çok beğenildi. Çok mutluyuz'' diye konuştu.

Rümeysa Bozkurt ise projeyle Ankara'dan finalde yarışan tek okul olma unvanını elde ettiklerini ifade ederek, şunları söyledi:

''Teknoloji dersi yapım kuşağında bir proje yapmamız gerekiyordu. Bize çok misafir geldiği için benim de en büyük sorunum kahve yapmaktı. Sade, orta veya şekerli kahvelerin hepsini bir arada yapmak çok zor oluyordu. Her birini ayrı bir cezvede pişiriyordum ve birini yaptığımda diğerini yaparken kahveler soğuyordu. Bundan yola çıkarak, arkadaşımla birlikte üç bölmeli cezve tasarladık.''

Ayşe Sevra da ''bir kahvenin kırk yıl hatırı vardır'' sözünü hatırlatarak, kültürümüzde kahvenin ayrı bir yeri olduğunu anımsattı. Kahve pişirmeyi kolaylaştırmak için tasarladıkları cezvede üç ayrı bölme bulunduğunu anlatan Sevra, ''Bunların üzerine de karışıklığı önlemek için 'orta', 'sade' ve 'şekerli' yazılarını yazdık. Fincanların üzerlerindeki saplar da kahveleri pişirirken ve servis ederken bize kolaylık sağlıyor'' dedi. (NSK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com