Üç Günlük Kriz Bitti!

Üç Günlük Kriz Bitti!
YSK, Pazartesi akşam saatlerinde açıkladığı 7'si BDP destekli 12 bağımsız adaya vetosunu dünkütoplantısında kaldırdı.

Yüksek Seçim Kurulu, Pazartesi akşam saatlerinde açıkladığı 7'si BDP destekli 12 bağımsız adayı veto etmesine ilişkin tartışmalı kararını dün saat 10.10'da başlayıp 18.00'de biten toplantısı sonunda kaldırdığını açıkladı. Bu kararla BDP'nin desteklediği Leyla Zana, Hatip Dicle, Salih Yıldız, Ertuğrul Kürkçü, Gültan Kışanak ve Sabahat Tuncel ile bağımsız aday Harun Özcan'ın milletvekili adaylıklarına vize çıktı. BDP'nin desteklediği Elazığ adayı İsa Gürbüz ile Çiçek Otlu ve Şerafettin Efe hakkındaki karar kaldırılmadı. Nezir Sincar ile Abdullah Kızılay'ın dosyaları üzerindeki inceleme ise
bitmedi.

YSK'dan radikal dönüş kararı

YSK bu kararla önceki içtihatlarından vazgeçerek yine tartışmalı gerekçelerle radikal bir dönüş yaptı. YSK aldığı kararın 4 sayfalık gerekçesinde, yasada partilerin bildirdikleri aday listelerindeki eksiklikleri YSK'nın tebliğinden itibaren 2 gün içinde giderme olanaklarının bulunduğu halde, bağımsız adaylara bu imkanın tanınmamasının 'fırsat eşitliği' ilkesine aykırı olduğu belirtildi. YSK böylece yeni bir içithat geliştirerek bağımsız adaylara da partiler gibi geçici aday listelerinin yayımlanmasından sonra 2 gün içinde eksik belgelerini sunma imkanı getirdi. Kanuna göre kararları kesin nitelikte ve itiraz yolu kapalı olan, önceki içtihatlarında da memnu hakların iadesi kararlarının başvuru tarihinden sonra sunulmasını kabul etmeyen YSK, yeni içtihadıyla eski içtihatlarından da farklı karar vermiş oldu.

Eski TCK'dan vazgeçti

YSK, veto kararını verirken 14 Mart tarihli 200 sayılı genelgesine dayanmıştı. Bu genelgede, yasaklılığın infazın tamamlanmasıyla son bulacağı ve memnu hakların iadesi kararına gerek görmeyen yeni TCK hükümlerini değil, yasaklılığın kalkması için mutlaka memnu hakların iadesi kararını şart koşan 1 Haziran 2005'te yürürlükten kaldırılan eski TCK hükümlerinin uygulanmasını esas almıştı. Oysa YSK 2007 seçimlerindeki genelgesinde eski değil yeni TCK'ya göre uygulama yapılmıştı. YSK'nın gerekçeli kararında bu çelişkiye hiç değinilmeden, bu defa “TCK dışındaki kanunların belli bir suçtan dolayı veya belli bir cezaya mahkumiyete bağladığı hak yoksunlukları”nın kaldırılması için memnu hakların iadesi kararı alınmasını şart koşan Adli Sicil Kanunu'na dayanması dikkat çekti.

Önceki kararımız hukuka uygun

YSK'nın gerekçesinde hukuka aykırı ve siyasi olduğu eleştirileri yapılan önceki veto kararı savunularak “Başvuruların yapıldığı tarihte yapılan bu hukuki saptamalar sonrasında iptal kararı verilmiştir” denildi. Gerekçede bu ifadedeki “hukuki” sözcüğünün altının çizilmesi gözlerden kaçmadı.

YSK KARARI OYBİRLİĞİYLE ALDI

Em: İl seçim kurullarıyla iletişim kopukluğu oldu

YSK Başkanı Ali Em, veto kararları ile bu kararların kaldırılması aşamasında temel tartışma konusu olan “memnu hakların iadesi” ile ilgili değişik yorumların “kanunların sık değişmesinden” kaynaklandığını söyledi. İptallerle ilgili kararın gelen yargı kararları çerçevesinde yeniden değerlendirildiğini ve kararın oybirliğiyle alındığını vurgulayan Em, “Kararlar hukuki belgelere dayandırılmıştır. Doğru neyse o sonuca ulaşıyoruz” dedi.

Seçim işlerinin süreli işlerden olduğunu, parti adaylarının incelendikten sonra bağımsızların incelenmesine geçildiğini, eksikliklerin iki gün içerisinde tamamlanmasına yönelik karar alınarak il seçim kurulları aracılığıyla eksik bilgi veya belgelerin araştırılmasını istediklerini belirten Em şöyle devam etti:

“Bağımsız adaylarla ilgili kanunlardaki süreler belli değil. Kararımızla parti adaylarıyla bağımsız adaylar arasında paralellik kurduk. Kriz diye bir şey yok. Seçim hukuku disiplin hukukudur. Her gün seçim takvimine ilişkin değerlendirme yapıyoruz.”

Em, memnu hakların iadesine ilişkin değişik yorumlar yapıldığını bunun da kanunların sık sık değiştirilmesinden kaynaklandığını ifade ederek, “Karar oybirliğiyle alındı” dedi.

Parti adaylarının eksiklerini parti teşkilatlarına, bağımsız aday eksikliklerinin ise il seçim kurulları aracılığıyla adaylara bildirmeye çalıştıklarını ifade eden Em, il seçim kurullarının adaylara ulaşmasında sıkıntı olduğunu ve sorunun da “iletişim kopukluğundan” kaynaklandığını söyledi.

İhbar mektubu değil

Em, adaylıkların veto edilmesine ilişkin karara, YSK'ya sunulan bir ihbar mektubundan kaynaklandığı iddialarını ise yalanlayarak “İhbar mektubu falan değil. Kararlarımızı takvime göre verdik. 11 kişi toplanıp karar veriyoruz. Şahıslara yönelik yapamayız. Herşeyi değerlendiririz. Hukukçu her yönüyle değerlendirme yapmak durumundadır” dedi.

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com