Üç işçi hala göçük altında

Üç işçi hala göçük altında
Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu (TTK) Kozlu Müessesesi'ne bağlı 1 No'lu kuyuda ani gaz boşalması (degaj) meydana gelmesinden sonra göçük altında kalan işçilerden üçüne hala ulaşılamadı.

"10 kişinin işini 3-4 kişi yapıyoruz"

Üç yıldır örgütlenmeye çalışan işçilerin temsilcisi olan Gökgöz, kaza sırasıda madenin başka bir bacasında çalıştığı için kurtuldu.

Taşeron işçiler, madende asıl işçilerle aynı işi yapıyor ancak çalışma koşulları farklı. Taşeron firma, ilerleme usulü çalıştığı için işçiler de bunun üzerinden maaş alıyor. Yani ne kadar metre ilerlerse o kadar para alıyorlar.

30 metre ilerlerlerse 900 lira, 35 metre 1000 lira, 40 metre 1100 lira. Gökgöz, "10 kişinin yapacağı işi 3-4 kişi yapmak zorunda bırakılıyoruz" diyor. "İki, üç günde bir zaten birinin kolu bacağı kırılıyor; ya da üstüne taş düşüyor. Bunlar çok olağan." İlerledikleri fazladan her metre güvenliklerini azaltıyor. Taşeron işçiler, kurumun asıl işçileri gibi ücretlerinin sabit olmasını ve onlarla aynı sosyal haklara sahip olmak istiyor. Geçen yıl çalışma koşullarının düzeltilmesi için 19 gün iş bırakmışlardı. Genel Maden İşçileri Sendikası'nda örgütlenmeye çalışan işçiler, taşeron firmanın itirazları nedeniyle mahkeme sürecini aşamadı. Gökgöz, "Sendikalı olmamız engellenmeseydi, belki bu kaza önlenebilirdi. Biz de asıl işçilerle aynı hakka sahip olmak istiyoruz. Biz artık ölmek istemiyoruz" diyor. Ölen işçilerin isimleri şöyle: Hüseyin Kürekçi, Hasan Bozacı, Muharrem Yapıcı, Yüksel Koca, Ahmet Şekerci, Köksal Kadıoğlu, Muhsin Akyüz ve Satılmış Arslan.

Her sekiz saatte bir işçi ölüyor

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı verilerine göre, 2001-2011 arasında 12 bin 418 işçi öldü. 1983-2011 yılları arasında meydana gelen maden kazalarında 647 kişi öldü. TTK Karadon'da iki yıl önce 30 işçi Grizu patlamasında hayatını kaybetmişti.

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi'ne göre de 2012 yılında 81 maden işçisi hayatını kaybetti. Kahramanmaraş'ın Afşin ilçesinde Şubat 2011'de meydana gelen göçük sonrası hala dokuz işçinin cenazesi çıkarılamadı. 2012'de tüm iş kollarında en az 878 işçi öldü.(MUK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com