Üç Komutan Terfi Edecek mi?

Üç Komutan Terfi Edecek mi?
Hükümet, terfi ettirilmeyen generaller hakkında geri adım atılmayacak..

Askeri Yüksek İdare Mahkemesi (AYİM), Tümgeneral Gürbüz Kaya, Jandarma Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ve Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu'nun, “Bir üst rütbeye terfi ettirilmeme işleminin iptali” için açtığı davayı bugün esastan görüştü. Nihai kararını generallerin lehine veren AYİM, generallerin bir üst rütbeye terfi ettirilmesi gerektiği yönündeki kararı oybirliğiyle aldı. AK Partili Bozdağ kararı 'anayasa ihlali' olarak değerlendirdi.

Darbeye teşebbüs iddiasıyla Balyoz davasında yargılanan sanıklar Tümgeneral Gürbüz Kaya ile Tuğamiral Abdullah Gavremoğlu, Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül'ün, Tümgeneral Halil Helvacıoğlu ise İçişleri Bakanı Beşir Atalay'ın 22 Kasım tarihli imzalarıyla açığa alınmışlardı. Yargılamaları devam eden komutanlar, işlemlerin iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nde (AYİM) dava açmışlardı.

 YAŞ davası süreci

Balyoz davası iddianamesi 19 Temmuz'da kabul edildi. İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi, 23 Temmuz'da Balyoz sanıkları hakkında yakalama emri çıkardı. Yakalama emri çıkarılan 102 askerin arasında, söz konusu 3 generalin de adı yer aldı. Bu süreçte Tümgeneral Kaya Harita Genel Komutanlığı'na, Tümgeneral Helvacıoğlu Jandarma Değerlendirme ve Denetleme Başkanvekilliğine, Tuğamiral Gavremoğlu Deniz Kuvvetleri Personel Başkanlığı'na vekaleten atandı ancak görevlerine başlayamadı. Ağustostaki krizli YAŞ'ta terfi kararlarının Gönül ve Erdoğan tarafından “Balyoz davasında sanık oldukları” gerekçesiyle imzalanmayarak geri gönderilmesi üzerine 3 general, AYİM'de dava açtı. AYİM 3'üncü Dairesi, 27 Eylül'de 3 generalin davasını görüştü ve ilk aşamada yürütmeyi durdurma talebini karara bağladı. AYİM, 3 generalin YAŞ'ta terfi ettirildikleri halde yayınlanan üçlü kararnamede isimlerinin yer almamasını “idari bir işlem” diye niteledi ve yargı denetimine tabi olduğu sonucuna vardı. AYİM, bu işlemi hukuka aykırı bularak, oybirliğiyle yürütmesinin durdurulmasına karar verdi. Karar, idarenin bütün eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olması gerektiği genel ilkesine dayandırıldı. Bu karara yapılan iki itiraz da oybirliğiyle reddedildi. Dava esastan karar aşamasındaydı.

 Karar oybirliği ile alındı

 AYİM, bugünkü toplantısında da daha önce verdiği karar doğrultusunda mahkeme üyelerinin oybirliği ile karar vererek Balyoz sanığı 3 generalin lehine karar verdi.

 Karar gereği generallerin açığa alınma işlemleri devam edecek, ancak komutanların bir üst rütbeye terfi etmesinin önünde engel kalmadı.

 "ANAYASA İHLALİDİR"

 AK Partili Bozdağ kararı 'anayasa ihlali' olarak değerlendirdi.

 BAKAN ATALAY : "BU KONUDA KARARLIĞIMIZ SÜRECEK

 İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 3 askerin açığa alınmasına karşı Askeri Yüksek İdare Mahkemesi'nin verdiği karara ilişkin olarak gazetecilerin sorularını yanıtladı. Bakan Atalay “Diğer bir kararımız var. Ben de kararı göremediğim için açıklama yapamıyorum. Daha önce açıklama yaptım. Bu konuda kararlığımızı ifade ettim bu süreci yürütmede. O kararlığımız sürüyor sürecek. O konuda kararlı şekilde gerekeni yapacağız" diye konuştu

Siperdeki komutan

 Tümgeneral Gürbüz Kaya, terör örgütü PKK'nın yaptığı baskında 12 askerin şehit olduğu Gediktepe'deki siperde, Başbakan Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ'a brifing vermişti.

 Bozdağ: "Karar anayasa ihlali

AYİM kararına Ak Parti'den jet cevap geldi. Bekir Bozdağ AYİM'in kararını "AYİM'in almış olduğu bu karar Anayasanın ihlalidir” şeklinde değerlendirdi.

 "60 gün içinde terfiler gerçekleşecek"

Emekli Genelkurmay Başsavcısı Saim Öztürk kararla ilgili şunları söyledi:

YAŞ'ın değerlendirmesi de terfilere izin vermiştir ancak idari tasarruf gereği terfiler mümkün olmuştur. AYİM'in inceleme yapama olanağının mevcut olduğunu düşünüyorum.

Bu karar 60 gün içinde hukuka uygun bir şekilde kararnameye dönüşmesi terfilerin gerçekleşmesi gerekiyor.

Bu kişiler rütbe bekleme süreleri içinde eğer açığa alınmış olsalardı terfi etmeleri mümkün değildi. Bunlar daha önceden açığa alınmış değillerdir. Bu kişilerin mahkeme kararı uyarınca terfileri gerçekleşecek, ancak açığa alma işlemleri yargılama sonucuna göre şekillenecektir. Bütün bu olayların hepsi birbirinden bağımsızdır.
 

 

Tümgeneral Halil HelvacıoğluTümgeneral Gürbüz KayaTuğamiral Abdullah Gavremoğlu
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com