Üç Saniye İçin 10 Milyon Dolar Boşa Gitti!

Üç Saniye İçin 10 Milyon Dolar Boşa Gitti!
Prof. Dr. Mustafa Erdik, geçen hafta depremle ilgili erken uyarı sistemini 8 yıldır hayata geçirmeye çalıştıklarını; ancak ilgili kamu kurumlarının sinyalleri alacak sistemi kurmadığından şikâyetçi olmuştu..

Tartışmalar üzerine Doğal Afetler Koordinasyon Kurulu Başkanı olarak Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek, konuyla ilgili bir çalışma yaptırdı. Çiçek’e sunulan bilgi notunda şu değerlendirmeler yer aldı:

“Uyarı sistemlerinin kuruluş amacı, beklenen olası büyük bir depremi olduğu andan en az 10 saniye öncesinden ikaz vererek, meydana gelen depremin zararlarını azaltmaya yönelik olmalıdır. Mevcut Erken Uyarı Sisteminin en erken 7 saniye içinde ikaz verdiği düşünülürse, yeterli zamanın kazanılamayacağı çok nettir. İGDAŞ ve elektrik dağıtım firmaları da kalan süre için şu anki teknoloji ile bunu gerçekleştirememektedir. 2001 yılından günümüze kadar geçen 9 yıl içinde ilgili kurum ve kuruluşlardan sağlanan kaynaklarla istasyon sayısı 150’den, 250 civarına çıkartılmıştır. Bugüne kadar sisteme harcanan toplam para 10 milyon dolar civarındadır. Buna rağmen, sistem istenilen düzeyde olmamış ve hâlâ geliştirilmesi için çalışmalar devam etmektedir.”

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanı Mehmet Ersoy, VATAN’a konunun detaylarını anlattı. Ersoy, erken uyarıda önem taşıyan İGDAŞ ve elektrik kurumlarının şebekelerinin tek bir noktadan kapatılamadığını belirterek şunları söyledi: “Gerek İGDAŞ ve gerekse elektrik kurumlarımızın kullandıkları teknoloji 7 saniye içinde kapatılmalarını mümkün kılmıyor.

20-25 km uzaktan gelecek erken uyarı sinyalinin, 7-10 saniyede bu sistemlerin devre dışı bırakılabilmeleri için yeterli olmadığını anlatmaya çalışıyoruz. Sorunumuz ikaz üretmenin yanında, mevcut teknolojinin yenilenerek bu kısa sürelerin değerlendirilmesi ile ilgili.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com