Uçağı kaçırmayalım!

Uçağı kaçırmayalım!
Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Altıntaş'ta yapılacak olan Zafer Bölgesel Havaalanı inşaatının başlaması için gerekli imzalar atıldı. Komşu iller Afyonkarahisar ve Uşak'ın havaalanı ile ilgili yapılması gereken y

Kütahya, Afyonkarahisar, Uşak illerinin ihtiyacını karşılaması amacıyla Altıntaş'ta yapılacak olan Zafer Bölgesel Havaalanı inşaatının başlaması için gerekli imzalar atıldı. Komşu iller Afyonkarahisar ve Uşak'ın havaalanı ile ilgili yapılması gereken yatırımlar konusunda stratejiler geliştirdiği ifade edilirken, Kütahya'da bir çalışmanın yapılmaması dikkat çekiyor. Zafer Bölgesel Havaalanını yılda 2 milyon yolcunun kullancağı ifade edilirken, bu yolculardan 500 bininin bile Kütahya'ya yönlendirilmesinin Kütahya'yı ekonomik olarak canlandıracağı, ancak bunun Kütahyalı yatırımcıların şimdiden proje üretmesiyle mümkün olabileceği ortada.
-KÜTAHYA YATIRIM YAPMAKTAN NEDEN KAÇINIYOR?-
İçtaş Holdingin kazandığı Zafer Bölgesel Havaalanı projesinin yapım ihalesi, 22 Aralıkta onaylandı. İki yılda tamamlanması planlanan havaalanı bölgenin ekonomisi için çok büyük bir öneme sahip. Ancak imzaların atılmasına rağmen Kütahya halkının ve yatırımcısının havaalanının bulunduğu bölgeye gerekli yatırımları yapmak için girişimlerde bulunmadıkları belirtiliyor. Afyonkarahisar ve Uşak ilerinin imzaların atılması ile birlikte gerekli yatırmları yapmak için kolları sıvadığı ve havaalanı ve çevresinde yer alan birçok yere yatırm yapmak için gerekli girişimlere başladıkarı ifade ediliyor. Ancak Kütahyalı vatandaşlar havaalanın bulunduğu Altıntaş İlçesine yatırım yapmak için neden girişimde bulunmadıkları ise eleştiriliyor.

-UÇAK KAÇMADAN
GİRİŞİMLERE BAŞLANILMALI-
Afyonkarahisar'ın havaalanı projesi ile ilgili iki yıl önce yatırım projelerine başladığını belirten yetkililer, Kütahyalı yatırımcıların hala havaalanına soğuk baktıklarını ifade ediyorlar.
Kütahya'nın bürokratlarının, basınının, iş adamlarının, esnafının ve tüm halkının bu projenin getirecekleriyle daha fazla ilgilenmeleri gerektiği vurgulanırken; 'Kütahya ve tüm ilçeleriyle beraber entegre projeler üretilebilir. Kütahya nasıl bu havaalanından maksimum faydalanabilir. Bunun tartışılması gerekiyor. Yüklenici firma önümüzdeki aylarda inşaat alanı çalışmalarına başlayacak. Kütahya inşaat firmalarının şimdiden girişimlerde bulunmaları gekiyor. Havaalanı inşaatında yaklaşık 500 personel çalıştırılacak. Kütahyalı vasıflı ve vasıfsız işçilerin iş başvurusunda bulunmları yerinde olacaktır. Kütahya başucunda duran bu yatırmları değerlendirmezse uçağa başka illerin yatırımcıları, iş verenleri ve işçileri bincecek; ancak Kütahyalılar da kaçan uçağa bakmak zoruda kalacak' şeklinde bu konudaki tedirginlikler dile getiriliyor.

-2 MİLYON YOLCU KÜTAHYAYI UÇURUR-
Zafer Bölgesel Havaalanını yılda 2 milyon yolcunun kullancağı ifade edilirken, bu yolculardan 500 bininin bile Kütahya'ya yönlendirilmesinin Kütahya'yı ekonomik olarak canlandıracağı, ancak bunun Kütahyalı yatırımcıların şimdiden proje üretmesiyle mümkün olabileceği ortada.
Kütahya'nın cazibe merkezi olabilmesi için gerekli yatırımların hemen yapılması gerektiği ifade edilirken; Kütahya'nın her yönde çok eksiğinin olduğu, bu eksikliklerin giderilmesiyle gelen yolcuların Kütahya'yı tercih edeceği, SPA turizmi için Kütahya'nın çok elverişli bir il olduğunun altı çizilirken, Kütahya'ya yerli ve yabancı turist çekebilecek kapasitede sıcak sudan faydalanılması gerektiği ifade ediliyor. Sağlık / termal turizmi kadar aynı zamanda tarih ve kültür turizminin de gelişmesi açısından Kütahya Belediyesi'nin ve yetkili/ilgili birimlerin şimdiden proje üretmesi gerektiği vurgulanıyor.

-ÇEÇEN: 'HAVAALANI ERKEN BİTİRİLEBİLİR'-
50 milyon euro bütçe ile yapılması planlanan Zafer Bölge Havalimanı, 20 bin metrekare terminal binası, 3000X44 metre pist, Apron, bağlantı taksi yolu, kule, itfaiye garaj binası, giriş kontrol binası, Apron bariyer binası ve çevre güvenlik yolundan oluşuyor.
Proje özelliği itibarıyla Yap-İşlet-Devret (YİD) modeli olarak anahtar teslimi Türkiye`de ilk proje olma özelliği taşıyor. Bakanlığın bugüne kadar gerçekleştirdiği YİD projeleri hep dış hatlar terminali ve iç hatlar terminali şeklinde projelendirildi. Anahtar teslim havalimanı ise Zafer Havalimanı ile ilk olacak. Aynı tarzda yapılacak ikinci proje ise 2011 yılında ihaleye çıkacak olan Çukurova Havaalanı.
Zafer Havalimanı Projesi için 36 ay öngörülmesine rağmen firma yetkilisi İbrahim Çeçen, açılışın daha erken yapılabileceğini söyledi. Çevre ve Orman Bakanlığı ile firma ortaklaşa bölgede yeşil bir cazibe merkezi de oluşturacak. Uşak-Banaz bağlantısı 34 kilometre yol duble hale getirilecek. Havaalanı Banaz Termal Turizm Bölgesine de duble yolla bağlanacak.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com