Uçaklar bomba yağdırıyor

Uçaklar bomba yağdırıyor
Suriye ordusunun muhaliflerin yoğun olarak bulunduğu kentlere düzenlediği operasyonlarda 13'ü kadın 11'i çocuk 138 kişinin öldüğü bildirildi.
Suriye İnsan Hakları Örgütü (SNHR), başkent Şam'ın banliyölerinde 36, Humus'ta ve İdlib'te 22'şer Halep'te 21, Dera'da 19, Deyr'ez-Zor'da 12, Hama'da 3, Tartus, Lazkiye ve Suveyda'da 1'er kişi olmak üzere 138 kişinin öldürüldüğünü belirtti.
 
Halep, İdlib, Şam, Rastan ve Telbise bombalanıyor
 
Suriye Hava Kuvvetleri'ne ait savaş uçaklarının, Halep, İdlib, Şam, Rastan ve Telbise kentlerini bombaladığı bildirildi. Halep'teki yerel kaynaklar, Rus yapımı Mig savaş uçaklarının Halep'in Şear, Mesekin Hanun ve Askeri bölgelerinin yanı sıra kentin doğu kesimlerini bombalaması sonucu birçok evin yıkıldığını ve birçoğunda büyük hasar meydana geldiğini söyledi. İdlib'in Cebel-i Zaviye bölgesindeki Ramiye beldesine de hava saldırısı düzenlendiğini, bazı evlerin yıkıldığını ve bazılarının ise kullanılmaz hale geldiğini ifade eden yerel kaynaklar, başkent Şam'ın Duma, Cobar ve Aseli bölgelerine ağır silahlarla operasyon yapıldığını belirtti. Kentin Kadem ve Hacer Esved semtlerinde Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) ile Suriye ordusu arasında şiddetli sokak çatışmalarının yaşandığını dile getiren yerel kaynaklar, Humus'un Telbise ve Rastan ilçelerine düzenlenen hava saldırısı nedeniyle halkın bölgeyi terk etmeye başladığını bildirdi. Öte yandan Suriye devlet televizyonu, güvenlik güçlerinin Halep'te bazı semtlerin kontrolünü tekrar sağladığını ve Meyselun bölgesinde silahlı gruplarca kaçırılan 30 vatandaşın operasyonla kurtarıldığını iddia etti.
 
Uçaklar "varil bomba" attı
 
Halep'teki yerel aktivistlerden Macit Abdunnur, bir savaş uçağının kentin Mesakin Hanun bölgesinde TNT dolu "varil bomba"yı bir binanın üzerine bırakması sonucu binanın tamamen tahrip olduğunu aktardı. 
 
Yaralıların çıkartılması için çevreden çok sayıda kişinin yardıma geldiğini ifade eden Abdunnur, şu ana kadar enkazdan bazı çocuk ve kadın cesetlerinin de çıkartıldığını belirtti. 
 
Kürtler Halep'teki Şeyh Maksud'u boşaltıyor
 
Beşşar Esad yönetiminin askeri operasyonlarını kınayan Suriye'deki Yüksek Kürt Kurulu, Halep'in Şeyh Maksud bölgesindeki halkın bölgeyi boşaltmakta olduğunu bildirdi. 
 
Suriye'deki Yüksek Kürt Kurulu tarafından yayımlanan bildiride, perşembe günü Esed rejiminin Halep'teki Şeyh Maksud bölgesinde savaş uçaklarıyla düzenlediği saldırıda çok sayıda sivilin öldürüldüğü ve yaralandığı, olayın ardından Kürtlerin bölgeyi terk etmeye başladığı ifade edildi. (NSK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com