Uçakta henüz füze izine rastlanmadı

Uçakta henüz füze izine rastlanmadı
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Suriye tarafından düşürülen Türk askeri uçağının parçalarında füze ya da başka bir ize rastlanıp rastlanmadığı yönündeki soruyu yanıtladı.
Sivas'ın Zara ilçesine bağlı Şerefiye beldesinde düzenlenen 17. Şerefiye Geleneksel Kültür ve Sanat Festivali'ne katılan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, programın ardından basın mensuplarının Suriye tarafından düşürülen Türk uçağıyla ilgili sorularını yanıtladı.

Bakan İsmet Yılmaz, düşürülen uçakla ilgili bugüne kadar gerekli açıklamaların eksiksiz yapıldığını belirterek, "Şu ana kadar çıkan parçalarda yapılan incelemelerde herhangi bir füze ve mermi izine rastlanmamıştır" dedi.
 
Temel atma ve açılış törenlerine katılmak üzeri dün gece havayolu ile Sivas’a gelen Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, ilk olarak Cumhuriyet Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi karşısında hayırsever işadamı Ahmet Ünal tarafından yaptırılacak olan 90 yatakli refakatçi otelinin temel atma törenine katıldı. Bakan Yılmaz, daha sonra Zara ilçesi Şerefiye Beldesi 17’inci Şerefiye Kültür ve Sanat Festivaline geçti. Burada vatandaşlar tarafından karşılanan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, yaptığı konuşmada Suriye'nin düşürdüğü uçak ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Konuyla ilgili gerekli açıklamaların yapıldığını hatırlatan Bakan Yılmaz şöyle dedi:
 
"Suriye’de düşen uçakla ilgili gerekli açıklamayı Genel Kurmay Başkanlığımız yaptı. Detayına göre,noktasına göre ilk gün ne açıkladıysak, bu gün geldiğimiz noktada da onu söyleriz. Bizim elimizdeki bilgi ve belgelere göre biz milletimize hangi bilgileri verdiysek o doğrudur. 12 milin dışında 13’üncü milde bizim uçağımızla kontrolü kaybettik ve düşürüldüğünü öğrendik. Bizim uçağımızın Suriye kara sularını hata ile ihlal etiğini daha önce söyledik. Radar istasyonlarımızın uyarısı ile bizim uçağımız Suriye kara sularının dışına çıktı. Uçağımızın Suriye kara sularını ihlal ettiği süre içerisinde herhangi bir taarruz olmamıştır. İkinci bir görev uçuşu sırasında uluslararası sularda 13’uncu milin içerisinde uçağımızın kontrolünü kaybettik. Bu zamana kadar her ne bilgi verdiysek doğru bilgidir. Uçağımızın bulunan parçalarında gerekli incelemeler devam ediyor. Bizim söylediğimiz husus, bizim uçağımız uluslararası sularda vuruldu. Bu da Suriye’nin uluslararası hukuku ihlal ediyor olduğudur. Şuana kadar çıkan parçalarda yapılan incelemelerde her hangi bir füze ve mermi izine rastlanmamıştır. Diğer parçaların çıkarılması için de çalışmalarımız devam ediyor. Kalan parçalarda çıktıktan sonra bu millete doğru olan bütün bilgiler verilecektir."
 


Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com