Uçan Robotlar Tenis Maçı Yaptı

Uçan Robotlar Tenis Maçı Yaptı
İsviçreli bilim adamları, 'quadrocopter' adı verilen uzaktan kumandalı pervaneli robotların manevra kabiliyetlerini test etmek için ilginç bir yönteme başvurdu.

Üzerine raket yerleştirilen robotlar, hem kendi aralarında hem de insan rakipleriyle tenis oynadı.

Deney, İsviçre'nin Zürih kentindeki Federal Teknoloji Enstitüsü (ETH Zurich)'in Uçan Makine Arenası'nda yapıldı. Topa hamle edip rakipten atılan servisi karşılamalarını sağlayan raketlerle donatılan quadrocopterler, birbirlerine ve insan rakiplerine karşı mücadele etti. Robotların tenis maçı deneyi, ETH Zürich'in uyarlanabilir yüksek performans manevraları projesi için çalışan Mark Müller, Sergei Lupashin ve Raffaello D'Andrea tarafından gerçekleştirildi. Quadrocopterlerin, ulaşamayacakları noktalara atılan toplara dahi yaptıkları sıradışı dalış manevraları dikkat çekti.

Orijinal üretimi ABD'de yapılan bu robotlar pek çok amaç için kullanılabiliyor. ETH Zürich'in dinamizm ve manevra araştırmaları kapsamında geçtiğimiz yıl piyano çalmayı başaran quadrocopter, araştırma ve izleme operasyonları için askeri deneylerde de incelendi. 1,4 kilogram ağırlığındaki quadrocopter, yaklaşık 8 - 10 dakika havada kalabiliyor.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com