Ücretsiz ceviz fidanı dağıtıldı

Ücretsiz ceviz fidanı dağıtıldı
Kütahya’nın Pazarlar ilçesinde ceviz üretimini geliştirme ve yaygınlaştırma amacıyla İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından çiftçilere verim oranı yüksek ceviz fidanı dağıtıldı.

Pazarlar Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen “Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında ilçede 9 çiftçiye 43 dekar alana dikilmek üzere ceviz fidanları dağıtıldı.
 
Bu konuda açıklama yapan Pazarlar Gıda, Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürü İlkay Çetin, “İlçemiz ve ülkemiz ceviz üretimi ve kalitesinin arttırılması için yeni yeni yaygınlaşan, Pazar rekabet gücü yüksek ve verimli ceviz çeşitlerinin ilçemize kazandırılması amaçlanarak Pazarlar Kaymakamlığı ve İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan ve İl Özel İdaresi tarafından finanse edilen “Ceviz Yetiştiriciliğinin Geliştirilmesi Projesi” kapsamında ilçemiz çiftçilerinden 9 kişiye 43 dekar alana dikilmek üzere ceviz fidanları dağıtıldı. Besin değeri çok yüksek olan Ceviz çok değişik şekillerde tüketilmektedir. Çerez olarak, pasta ve bisküvi sanayinde, parfüm sanayinde, reçel, helva yapımında, boya, tanen, plastik ve kauçuk endüstrisinde, yağ olarak, ilaç sanayinde, sucuk, samsa, pestil yapımında tüketilmektedir. Ayrıca kerestesinin son derece kıymetli olmasından dolayı da ormancılıkta bu yönde aranan materyallerin başında ceviz gelmektedir” dedi. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com