Ücretsiz izne çıkarılanişçiler eylem yaptı

Ücretsiz izne çıkarılanişçiler eylem yaptı
Kütahay'nın Seyitömer beldesinde faaliyet gösteren, Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Termik Santrali ve Kömür İşletmelerinde çalışan taşeron işçiler, ücretsiz izinlerle işten çıkartıldıklarını öne sürerek, eylem yaptıklar.

Kütahay'nın Seyitömer beldesinde faaliyet gösteren, Elektrik Üretim A.Ş. (EÜAŞ) Termik Santrali ve Kömür İşletmelerinde çalışan taşeron işçiler, ücretsiz izinlerle işten çıkartıldıklarını öne sürerek, eylem yaptıklar.
Seyitömer beldesinde bir araya gelerek eylem yapan işçiler adına konuşan Taşeron İşçileri Sözcüsü Halil İbrahim Ada, haklarının iyileştirilmesini ve çalışanların iş devamlılığını istedi. Ada, “Seyitömer Kasabası ve Civar Köyler Havalisi Olarak SLİ Müessesesinde 'üvey evlat' muamelesi görmekteyiz. TKİ'ye bağlı Seyitömer Linyitleri İşletmesi (SLİ) Müessesesi bu civardaki arazileri kamulaştırmıştır. Bu kamulaştırmadan Seyitömer ve havalisi mağdur edilmiştir. Tarımcılık ve hayvancılık yapma imkânımız kalmamıştır. Sonuç itibariyle EÜAŞ Termik Santrali ve Kömür İşletmelerinden başka bir ekmek kapımız yoktur. Bu bağlamda SLİ bünyesi içerisinde özelleştirme ve taşeronlaşma çoğunluktadır. Bu durumda taşeron çalışanların mağduriyeti ortaya çıkmaktadır. Bu mağduriyetleri şu başlıklar altında sıralayabiliriz. Çalışanların iş devamlılığı yoktur. Senelik izin ve mazeret izinlerinin kullandırılmadığı gibi ücretleri de ödenmemektedir. Ağır iş kolu olduğu ve çalışanlardan ağır işlerde çalışabilir sağlık raporu istendiği halde çalışanlara ağır işlerde çalışır muamelesi gösterilmemektedir. Bu çalışanlara asgari ücret ödenmekte ve hiç bir özlük hakkı verilmemektedir. Seyitömer Termik Santralindeki taşeron çalışanlarının ücretleri asgari ücretin yüzde 30, 40, 50 ve 60 fazlası gibi ücret almaktadırlar, iş devamlılığı senelik ve mazeret izini kuşanmaktadırlar. Biz de insanız, biz de çalışanız bu hakların bize de verilmesi en doğal hakkımızdır. En büyük sıkıntılar Kriblaj Tesisleri'nde görülmektedir. Ana işveren SLİ ile alt işveren konumundaki taşeron arasında yapılan şartnamelerde çalışanlar mağdur edilmektedir. İhaleler bir senelik çıkarılmış olmasına rağmen bu bir sene içerisinde dahi çalışanların iş devamlılığı yoktur. En az iki ay revizyon süresince, arızlarda, Termik Santralin kömür almaması durumunda çalışanlara işe gelmeyin denilmektedir. Bu durumda çalışanların mağduriyeti daha fazla artmaktadır. Bu revizyon süresinde çalışanlar ücretsiz izine çıkartılmak istenerek çıkışları verilmeyip işsizlik ödeneği alamamaktadırlar. Seyitömer Termik Santralinde çalışan işçilere verilen özlük haklarını S.L.İ'de çalışan taşeron işçilerine de verilmesini önemle talep ediyoruz. Diğer bir konu SLİ müessese müdürlüğüne alınan daimi işçi alımı konusudur. Arazisi kamulaştırılan ve işçi alımı niteliklerini üzerinde bulunduran mülakata ve sınava girmiş olan kişilerin göz ardı edildiğini görmekteyiz. Son işçi alımında işçi alımında alım sayısı 41 olmasına rağmen arazisi kamulaştırılanların neredeyse hiç denilecek kadar azı işe alınmıştır. Madem ki mağduriyet bu kadar önemli daimi işçi alımında bu hakların gerçek mağdurlara verilmesi gerekmektedir. Nüfus kütüğü ve ikametgahı göz önünde bulundurularak işe alınmasını talep ediyoruz” dedi.
Yapılan basın açıklamalarının ardından eylem yapan işçiler ellerindeki dövizlerle sloganlar atarak sessizce dağıldılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com