"Ücretsiz yapılmaktadır''

"Ücretsiz yapılmaktadır''
Verem tedavisinin Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz yapıldığı ve sosyal güvencesi olan veya olmayan herkesin hiç çekinmeden bu kuruluşlara başvurarak ilaçlarını temin edebileceği bildirildi.

Verem tedavisinin Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz yapıldığı ve sosyal güvencesi olan veya olmayan herkesin hiç çekinmeden bu kuruluşlara başvurarak ilaçlarını temin edebileceği bildirildi.
Kütahya İl Sağlık Müdürlüğünden ''Verem Eğitimi ve Propaganda Haftası'' dolayısıyla yapılan yazılı açıklamada, Türkiye'de verem hastalığıyla mücadelenin 1950'li yıllardan itibaren etkili şekilde yapıldığı ve hastalığın hızla azaldığı belirtildi.
Bu durumun, verem hastalığının ortadan kalktığı veya ender görüldüğü ve ciddi bir hastalık olmadığı yönünde bir inanışı getirdiğine işaret edilen açıklamada, bu nedenle verem hastalığı belirtileri taşıyanların sağlık kuruluşlarına geç başvurduğu, hastalığın ağır seyrettiği ve bulaştırıcılığının arttığı uyarısında bulunuldu.
Açıklamada, verem hastalığının belirtilerinin, ''iki haftadan uzun süren öksürük, ateş, gece terlemesi, zayıflama, halsizlik, göğüs ağrıları, iştahsızlık ve kan tükürme'' olduğu ifade edilerek, toplumda vereme yakalanma riski fazla olan grupların alkol bağımlıları, yaşlılar, bağışıklık sistemi zayıf olanlar, genel yaşam standartlarının altında, kalabalık ortamlarda yaşayanlar olduğu duyuruldu.
Verem hastalığının dünyanın her yerinde, kadın, erkek, çocuk, yetişkin gözetmeksizin herkese bulaşabileceği ve az gelişmiş ülkelerde verem hastalığının çokça görüldüğü bildirilen açıklamada, şöyle denildi:
''Verem tedavisi Verem Savaş Dispanserlerinde ücretsiz yapılmaktadır, sosyal sosyal güvencesi olan veya olmayan herkes hiç çekinmeden bu kuruluşlara başvurarak ilaçlarını temin edebilir. Verem ilaçlarının en az 6 ay süre ile kesintisiz olarak kullanılması gerekir. Bu ilaçların düzenli kullanılmaması, hastalarda bu ilaçlara karşı direnç gelişmesine neden olmaktadır.
Hastalıkları kronikleşen bu hastaların tedavileri uzun sürmektedir. Tüm verem hastalarının en yakın Verem Savaş Dispanserine başvurarak takip ve kontrolünü yaptırması kendisi ve toplum sağlığı açısından çok önemlidir. Verem hastalığından korunmak için uygulanan verem aşısı koruyuculuğu oldukça yüksek olan bir aşıdır. Özellikle çocukluk çağı tüberkülozlarının önlenmesinde etkilidir. Bu aşı Sağlık Bakanlığına bağlı sağlık kurumlarında uygulanmaktadır.''
Açıklamada, verem ve diğer solunum yoluyla bulaşan hastalıklardan korunmak için kapalı ortamların sık sık havalandırılması, öksürüp aksırırken ağzın sol el ve mendille kapatılması gerektiği belirtilerek, ilaç, alkol bağımlılığı, uyuşturucu ve sigara kullanımı gibi zararlı alışkanlıklardan uzak durulması uyarısı yapıldı.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com