Üçü de AK Parti'ye Karşı Birleşiyor!

Üçü de AK Parti'ye Karşı Birleşiyor!
2011 seçimleri öncesinde,sağda AK Parti'ye alternatif yaratma çabaları sürüyor. İddialara göre üç parti ittifak yapacak..

Seçimlere bir yıldan az bir zaman kala,sağda AK Parti'ye alternatif yaratmak için başlatılan siyasi arayışlar, su yüzüne çıkmaya başladı. Ankara'daki son 'dedikodular'a göre, Saadet Partisi, Demokrat Parti, ve Türkiye Partisi seçimlere ittifak yaparak girecek. Ana çatı ise DP olacak.

Yüzde 10 barajının altında oy oranına sahip sağ çizgideki partilerin, 2011’deki seçime ittifak yaparak liste ile girme arayışı bir süredir gündemdeydi. TP Genel Başkanı Abdüllatif Şener Milli Görüş Lideri Necmettin Erbakan ile yaptığı görüşmenin ardından 3 Eylül’de 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'i ziyaret etmişti. Bu görüşmeler, dönemin SP Genel Başkanı Numan Kurtulmuş’un ittifaka soğuk bakması nedeniyle askıya alınmıştı. Erbakan’ın, SP Genel Başkanı seçilmesinin ardından ittifaka yönelik arayışlar yeniden gündeme geldi. Kulislerde, seçime ittifak yapılarak girilmesi yönünde DP Genel Başkanı Cindoruk’a, parti içinde baskı yapılmaya başlandığı belirtildi.

İŞTE İTTİFAK SENARYOSUNUN ANA HATLARI

Milliyet'ten Aydın Hasan'ın haberine göre, DP’li kaynaklar, öne çıkan ittifak senaryosunu şöyle özetledi:
“Demirel perde arkasından liderler arasında uzlaşmayı sağlayıcı bir rol oynayabilir. Eğer Cindoruk ile Erbakan anlaşma sağlayabilirse ittifakın çatısı kurulmuş olur. Şener de alır. Yurt Partisi lideri Sadettin Tantan’a, Liberal Demokrat Parti Genel Başkanı Cem Tokerr’e, Hak ve Eşitlik partisi Genel Başkanı Osman Pamukoğlu’na da çağrı yapılır. Merkez sağ, milliyetçi ve muhafazakâr kesim içinden Sadi Somuncuoğlu, İlhan Kesici, Mustafa Özbek gibi bazı isimler de bu ittifak listesinden aday gösterilebilir. İttifak, DP çatısı altında yapılır ve diğer partilerin adayları DP listesinden seçime girerler.”

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com