Uçuk deyip geçmeyin!

Uçuk deyip geçmeyin!
Yüzünde sık sık uçuk çıkan insanların hafızalarında düşüklük ve düşünme yetilerinde eksiklik oluştuğu ifade edildi.
Araştırmaya göre eğitim düzeyi düşük ve az hereket eden kadınlar arasında bu tip virüslere rastlanma olasılığı çok daha yüksek.
 
Yeni yapılan bir araştırmaya göre uçuk hafızada ve öğrenme yetisinde düşüklük riskini artırıyor. Uçuğa neden olan bulaşıcı virüslerden biri olan herpesin zihinsel kabiliyeti düşürmesiyle ilişkili olduğu ortaya çıktı. 
 
Bilim insanları New York'ta ortalama 69 yaşında olan 1625 kişinin düşünce ve hafızasını test etti. Katılımcıların kanında beş yaygın bulaşıcı virüs tespiti için test yapıldı. Bu virüsler  oral ve genital herpes, sitomegalovirüs, chlamydianın solunum şekli ve mide böceği helikobakter pylori. 
 
Kanında yüksek düzeyde bu virüslerden biri olan katılımcıların standart zihinsel fonksiyon testinde yüzde 25 daha düşük not aldıkları gözlemlendi. Testlerin ortalama sekiz yıldan fazla tekrarlanması halinde daha kötüye gittiği ile ilgili bir işarete rastlanmadı. 
 
Neurology dergisinde yayımlanan araştırmayı yürüten New York Columbia Üniversitesi Tıp Merkezi'nden Dr. Mira Katan "Yeterli derecede sağlık hizmeti almayan, sigortası olmayan ve eğitim düzeyi düşük ve az hareket eden kadınlar arasında daha fazla olduğunu gördük. Ancak daha iyi veri elde etmek için çalışmanın ilerletilmesi lazım" dedi. 
 
Uzmanlara göre hareket etmenin ve virüse karşı çocukluk dönemde aşılamanın ileriki yaşlarda zihinsel sorunların çıkmasını azaltacağını belirtiyor. 
 
Bu çalışma çocukların fiziksel aktivite yapmasının ileriki yaşlarda beyin aktivitelerinin gelişmesi açısından önemli olduğunu ortaya koyan araştırmadan sonra geldi. Hareket etmek ve spor yapmak demans hastalığına yakalanma riskini düşürüyor.(SNK)
Etiketler: ,
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com