Üçüncü Uluslarası Çini Sempozyumu Gerçekleştirilecek

Üçüncü Uluslarası Çini Sempozyumu Gerçekleştirilecek
Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresi yapılacak.

Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresi yapılacak.
6-8 Ekim 2010 tarihlerinde Kütahya Valiliği, Kütahya Belediye Başkanlığı, Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğü, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ve Çiniciler Odası Başkanlığının katkılarıyla gerçekleştirilecek olan 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresine seramik, cam, emaye, sır, çimento ve çini alanlarında yurt içi ve yurt dışında çalışan akademisyenler, sanatçılar, tasarımcılar ve ilgili sektör çalışanlarını bir araya getirip, bilgi birikimi ve tecrübelerin paylaşılması ile işbirliği olanaklarının belirlenmesi amaçlandığı yetkililer tarafından açıklandı.
Kütahya Valisi Şükrü Kocatepe, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Doç. Dr. Ayşenur İslam, Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı, Kültür ve Turizm Bakanlığı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Mahmut Evkuran, Kütahya Belediye Başkanı Mustafa İça, Dumlupınar Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Güner Önce ile Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Nafi Güral'ın Onursal Başkan olarak katılacağı 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumunda Çini Sanatı tarihi, Seramik Sanatları, Çini Bünye ve Sırları, Çini Dekor ve Dekorlama Teknikleri, Çini Dekor ve Form Tasarımı, Türk Çini Sanatının, Dünyadaki Örnekleri, Türk Çini Sanatının Dünya Medeniyetleri ile Etkileşimi, Çini Sanatının Akademik Eğitimi, Çini Sanatında Yeni Uygulama Alanları, Çini Sanatı ve Kıymetli Taşlar, Çini & Seramik Eser Restorasyon ve Konservasyonu ile Çini Sanatı ve Toplumsal Yaşam İlişkisi konuları, 1. Avrasya Seramik Kongresinde ise Arkeometri, Bioseramikler, Cam ve Cam Seramikler, Çimento ve Jeopolimer, Etektroseramikier, Hammaddeler, Nanotozlar ve Nanoyapılı Seramikler, Refrakterler, Seramik Kaplamalar ve Kompozitler, Seramik Sır ve Pigmentler, Toz Sentezi ve Süreçleri ile Tuğla ve Kiremit konularının yer alacağı belirtildi.
06 Ağustos 2010 CD teslimi, 16 Ağustos 2010'da da seçilen eserlerin ilanı edildiği orijinal eser teslimi 27-30 Eylül 2010, Sergi açılışı 04 Ekim 2010'da yapılacak olan 3. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu ve 1. Avrasya Seramik Kongresi 08 Ekim 2010'da sona ereceği vurgulandı. Avrasya Seramik Kongresi & III. Uluslararası Kütahya Çini Sempozyumu kapsamında Kütahya Porselen 40. Yıl Seramik Yarışması ile Refsan Çini Yarışmasının da düzenleneği dile getirdi. Yarışmaların amacı, uluslararası genç seramik sanatçılarının desteklemek, sanat ortamına yeni eserler kazandırmak, Kütahya Seramik Sanatının ilerlemesi noktasında sürdürülen sanatsal faaliyetlere destek vermek ve buna bağlı olarak seramik sanatçılarının verimlerini artırmaktır. Aynı zamanda, endüstriyel seramik tasarımında çağdaş bakış açıları, yenilik ve çeşitlilik kazanımlarına yardımcı olmayı amaçladıkları yetkililer tarafından dile getirildi. Kütahya Porselen 40. Yıl Seramik Yarışması için eserlerde herhangi bir tema kısıtlamanın olmadığını, yarışmaya katılan eserlerin üç (3) ayrı kategoride değerlendirileceği, her kategori için bir başarı, bir mansiyon ve bir jüri özel ödülü olmak üzere toplamda dokuz (9) adet ödül ve ayrıca Teşvik ödüllerinin verileceği yetkililer tarafından ifade edildi.
Refsan Çini Yarışması için de eserlerde herhangi bir tema kısıtlamasının olmadığını vurgulayan yetkililer; yarışmaya katılan eserlerin iki (2) ayrı kategoride değerlendirilecğini, her kategori için bir başarı, bir mansiyon ve bir jüri özel ödülü olmak üzere toplamda altı (6) adet ödül ve Teşvik ödüllerinin verileceğini açıkladılar.

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com