Ucuz yemek yedirenin personeli depresyonda

Ucuz yemek yedirenin personeli depresyonda
Kahvaltı ve öğle yemeği, günü enerjik ve verimli geçirebilmemiz için son derece önemli işlevlere sahip..

Sabah kahvaltısını poğaca, börek ile geçiştiren personelin öğle menüsüde et ve süt ürünleri, taze sebze ve meyve gibi besin öğeleri açısından zengin gıdalardan eksik ise yorgunluk, halsizlik, uyku eğilimi, sinirlilik, dalgınlık, konsantrasyon bozukluğu, iştahsızlık gibi depresyon belirtileri baş gösteriyor.
 
VİTAMİN EKSİKLİĞİNE BAĞLI DEPRESYON 
Keyveni Catering Üretim Planlama Direktörü ve Gıda Mühendisi Burcu Alkışoğlu konu ile ilgili yaptığı açıklamalarda şunları ifade etti;
 
Sağlıklı bir beden, zihin ve ruh yapısı için gıdalardan alınan vitaminler ve minerallerin önemli işlevleri bulunmakta fazlası zararlı olabildiği gibi yeteri kadar alınmayanı da ciddi fiziksel ve zihinsel sorunlara yol açabilmekte hatta çoğu minor depresyon vakasının altında B1, B3, B5, B6, B12, Çinko, Demir, Selenyum gibi vitamin ve mineral eksiklikleri yatmaktadır. Vitamin eksikliğine bağlı depresyona aynı zamanda yorgunluk, halsizlik, uyku eğilimi, kansızlık, sinirlilik, iştahsızlık gibi vakalar eşlik etmektedir.
 
SAĞLIKSIZ VE YETERSİZ BESLENME 
Kahvaltı ve öğle yemeği günü enerjik ve verimli geçirebilmemiz için günün tam ortasında son derece önemli işlevlere sahiptir. Fakat özellikle iş dünyası söz konusu olduğunda günün en önemli öğünlerinden biri olan "Öğle yemekleri; şirketlerin tasarruf planları doğrultusunda ucuz fiyat veren yemek şirketleri ile anlaşma neticesinde sağlıksız ve yetersiz beslenme ile sonuçlanmaktadır."
 
Tasarruf yapmak amacı ile ucuz yemek firmaları ile anlaşan şirketler aslında tasarruf değil zarar etmiş oluyorlar. Çünkü bu belirttiğimiz şikayetleri taşıyan bir personelden istenilen verimi almak mümkün olmayabilir. "Şirketler başarılı olmak ve sağlıklı büyümek istiyorsa personelinin sağlığını tehdit edecek tercihlerden kaçınmalıdır."
 
DENGELİ VE SAĞLIKLI MENÜNÜN BİR MALİYETİ VAR 
Hijyenik koşullar altında, TSE, Tarım ve Köyişleri Bakanlığının belirlediği standartlarda üretilmiş dengeli ve sağlıklı bir menünün belli bir maliyeti vardır. Bu maliyetin altında alınan fiyatlara dikkat edilmeli, üretim koşulları ve hammadde kalitesi incelenmelidir. Çünkü faaliyet konusu ne olursa olsun her işletmenin hedefi kar etmektedir.
 
"Sağlıklı, dengeli ve yeterli bir menünün oluşabilmesi ve bunun üzerinden kar edilebilmesi için bu işin kişi başı ortalama satış fiyatı 6 -8 TL dir. Bu limitin altındaki her rakama kuşku ile bakılmalıdır. Çünkü kötü ve sağlıksız beslenme bağışıklık sistemimizi tehdit ederek depresyondan çok daha ciddi hastalıklara kapı açabilir."
 
Biz Keyveni Catering olarak menülerimizi protein, kalsiyum, karbonhidrat, yağ, vitamin ve minarel gibi oranlarını beslenme uzmanlarımızın uygun gördüğü değerlerde sektör ve işin gerektiği enerji oranlarına göre beyaz yaka mavi yaka kıstaslarında hazırlarız. "Açık kapı projesi" kapsamında, inceleme için herkese açık tuttuğumuz üretim tesisimiz ile bu işte uygulanabilecek tarladan çatala kadar işin her aşamasında kalite ve hijyen standartlarına örnek teşkil etmeyi hedefliyoruz.(SYK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com