UEFA Başkanı Michel Platini'dan flaş açıklama...

UEFA Başkanı Michel Platini'dan flaş açıklama...
UEFA'nın bugün Kazakistan'da düzenlenen kongresinde Başkan Michel Platini ve Genel Sekreter Gianni Infantino, Trabzonspor'a şampiyonluk kupasının verilmesi konusunda UEFA'nın herhangi bir müdahalesi olmayacağını resmen açıkladı.

UEFA Başkanı Michel Platini, tıpkı Genel Sekreter Gianni Infantino gibi Fenerbahçe'yle ilgili şike sürecinin sona erdiğini, dosyanın kapandığını ve TFF'nin Fenerbahçe'yi şampiyon ilan etmesi ile ilgili kararının da TFF'yi ilgilendirdiğini, bunun kendilerinin sorunu olmadığını açıkladı.

Bugünkü basın toplantısında Infantino'nun bir gün önceki açıklaması ile ilgili ne düşündüğü sorulan Platini, "Burada sözü Gianni'ye bırakıyorum. Biliyorumki yine aynı yanıtı verecek" karışılığını verdi.

Platini'nin bu açıklaması üzerine sözü alan Infantino, bir gün önce yaptığı açıklamayı aynen tekrarlayıp, "Biz Fenerbahçe'ye iki yıl, Beşiktaş'a da bir yıl ceza verdik. Dosyanın tüm aşamaları tamamlanmıştır. Bundan sonrası kişilerle ilgili kısımdır. Orada da CAS'ın gerekçeli kararını bekliyoruz. Ona göre bir değerlendirme yapacağız" diye konuştu.

PLATINI: "BİZ ÜZERİMİZE DÜŞENİ YAPTIK"

Bunun üzerine yeniden Platini'ye şike süreciyle ilgili "UEFA ile Türk yargısı Fenerbahçe'ye ceza verdi. TFF ise vermiyor. Şampiyonluk kupasını Trabzon'a göndermiyor. Bu konuda TFF'ye bir baskı yapacak mısınız?" sorusu yönetildi.

Platini bu soruya, "Biz kendi sorumluluk alanlarımızdan sorumluyuz. Gerisi ulusal federasyonlara kalmıştır. TFF'nin veya başkanının ne yapacağını gidin onlara sorun. Biz karışmayız. UEFA olarak biz üzerimize düşeni yaptık" yanıtını verdi.

UEFA'DAN ŞİKEYE YENİ ÇÖZÜM

UEFA üyesi 54 federasyon, şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele amacıyla ''oyunun bütünlüğü için Avrupa futbolunun birliği'' adındaki 11 maddelik çözüm önerisini oybirliğiyle kabul etti.

Kazakistan'ın başkenti Astana'da yapılan 38. UEFA Olağan Kongresi'ne katılan UEFA üyesi 54 federasyon, şike, rüşvet ve yolsuzlukla mücadele amacıyla "oyunun bütünlüğü için Avrupa futbolunun birliği" adındaki 11 maddelik çözüm önerisinin altına imza attı. 

Üye federasyonlardan, bu konudaki düzenlemelerini UEFA ile paralel hale getirmesini isteyen UEFA Başkanı Michel Platini, "Üyelerimize, sporun ruhunu tehdit eden bu belayla başa çıkmaları için tam destek vereceğiz" diye konuştu. 

Platini, Moldovalı bir yetkilinin ömür boyu men cezası almasıyla sonuçlanan soruşturmada, kendilerine yardım eden Moldova 17 Yaş Altı Kadınlar Milli Takımı Teknik Direktörü Alina Stetenco'nun davranışını örnek göstererek, "Alina, şikeye, tehdide ve yolsuzluğa 'Hayır' dedi. İnandıkları uğruna mücadele veren Alina ayakta alkışlanmayı hak ediyor" ifadelerini kullandı. 

UEFA Hukuk Komitesi İkinci Asbaşkanı Aleksander Ceferin de yeni çözüm projesinin eğitim, düzenleme, rapor etme, kanunların uygulanması ve ağır cezalar olmak üzere 5 ayağın üstüne oturduğunu anlatarak, bu ana başlıkları şöyle özetledi: 

- Federasyonların, ülkelerindeki futbol ailesinin korunması için uyumlu bir plan dahilinde eğitimler vermesi 

- Düzenlemeleri uygun hale getirmek (asgari standartlar belirlemek ve zaman aşımını kaldırmak) 

- Rapor verme sistemini yürürlüğe koymak 

- Üye ülkelerdeki kanun uygulayıcı kurumlarla işbirliği yapmak 

- Şikeye bulaşmış şahıslara ağır cezalar vermek 

Yeni uygulamaya göre, UEFA, ülke federasyonlarının her birine "bütünlüğü sağlamakla sorumlu yetkililer" gönderecek. Federasyonlara ayrıca UEFA'nın organize ettiği organizasyonlarda mücadele edecek kulüp ve takımlara dağıtmaları için "Fark et, reddet, rapor et" ismindeki kampanyayla ilgili gereçler de sağlanacak. 

Bütünlüğü sağlamakla sorumlu yetkililer, şike şüphesi olan maçlarla ilgili futbol mercileri ve kanun uygulayıcılarla sürekli irtibat halinde olacak. Bu yetkililer UEFA yönetimiyle bilgi alışverişinde bulunacak. Bahis Sahtekarlığını Tespit Sistemi (BFDS) ve bütünlük yetkilileri ağına ek olarak 4 dilde hizmet veren bir telefon hattının yanı sıra 1 Temmuz'dan itibaren rapor etme sistemini desteklemek için uefa.org altında 7 dilde yayın yapan bir internet sitesi açılacak. 

Federasyonlar 600 milyon avroyu paylaşacak

Toplantıda kabul edilen "HatTrick 4" adındaki finansal bölüştürme şemasına göre UEFA, üye federasyonların faaliyetleri ve uzun vadeli yatırımlarını desteklemek için 600 milyon avro tahsis etti. 

UEFA İcra Kurulu ayrıca 2016 Avrupa Futbol Şampiyonası'na (EURO 2016) katılacak 24 takıma 301 milyon avro dağıtılmasına da karar verdi. Bu çerçevede, finallere gitme hakkı kazanan takımlara 8'er, şampiyon olan takıma ise 27 milyon avro verilecek. (SBK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com