UEFA da şaştı bu işe..!

UEFA da şaştı bu işe..!
Hakem Cüneyt Çakır'ın formasını çeken ve 5 ile 9 maç arası ceza alması beklenen Engin Baytar'ın kupa törenine katılmasıyla ilgili uluslararası yönetmeliklerde de bir yaptırım bulunmuyor...

Süper Kupa finalinin 67. dakikasında hakem Cüneyt Çakır tarafından kırmızı kartla ihraç edilen Galatasaraylı Engin Baytar'ın kupa törenine katılması farklı yorumlara neden oldu.

Kırmızı kartı gördükten sonra Çakır'ın formasını çeken Engin'in Futbol Disiplin Talimatı'nın İdari Tebdir başlıklı 85. maddesinin (a) fıkrasına göre oyundan ihraç edildiği andan itibaren tedbirli sayılmasına karşın kupa törenine katılan ve madalyasını TFF Başkanı Yıldırım Demirören'den alan milli oyuncunun, bu ihlalini cezalandıracak herhangi bir talimat bulunmaması ise dikkat çekti.

UEFA yetkilileri de, böyle bir durumla hiç karşılaşmadıklarını, disiplin uygulamasının söz konusu olmadığını belirttiler. Ancak UEFA da bu durumun tartışma konusu yapılacağı da eklendi.

PFDK para cezası da verebilir

Engin Baytar'ın kırmızı kart öncesi hakem Cüneyt Çakır'a karşı centilmenlik dışı sözler sarf ettiği ve asgari iki maç ceza alacağı, asıl yaptırımın ise talimatın 42. maddesine göre uygulanacağı bildirildi. Kişilik haklarına saldırı hakaret ve tehdit başlıklı 42. maddenin (a) fıkrası Söz konusu eylemi gerçekleştiren futbolculara iki ila beş, fiillerin müsabaka görevlisine yönelik olması halinde ise üç ile 7 maç müsabakalardan men cezası verilir hükmüne göre Engin Baytar'ın cezasının alt sınırı 5, üst sınırı ise 9 maç olabilecek.

Bugün PFDK'ya sevk edilen Engin'e verilecek ceza perşembe günü belli olacak. Kurul yeni talimata göre Engin'e para cezası da öngörebilecek. Bu arada Galatasaray'da yıllık 400 bin euro garanti ücret alan ve bir sezonda 20 maç oynaması halinde bu ücreti 600 bin euroya yükselen Engin Baytar'a uygulanacak ceza belli oldu. Buna göre 15 bin euro maç başı kazanan Baytar, 5 maç ceza alırsa 75 bin euro (165 bin lira) ceza ödeyecek. (BCK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com