''UEFA'ya borcumuz 2 milyon avro''

''UEFA'ya borcumuz 2 milyon avro''
Mehmet Kızıl, basın toplantısı düzenleyerek son günlerdeki iddialara açıklık getirdi.

Gaziantepspor Kulübü Asbaşkanı ve Basın Sözcüsü Mehmet Kızıl, şike iddialarına ilişkin operasyonla birlikte Türk futbolunun sancılı bir sürece girdiğini, bankaların kulüplere açtığı kredileri kapattığını ve sponsor firmaların destek vermekte çekimser kaldığını belirterek, bu durumdan da en fazla Anadolu takımlarının etkilendiğini söyledi.

Kızıl ve yönetim kurulu üyeleri, son günlerde Gaziantepspor hakkında bazı basın yayın organlarında yayımlanan iddialarla ilgili olarak Celal Doğan Tesisleri'nde basın toplantısı düzenledi.
 
Mehmet Kızıl, burada yaptığı açıklamada, son dönemlerde Gaziantepspor ile ilgili yerel ve ulusal basında bazı haberler çıktığını vurgulayarak, ''Çıkan haberlerle ilgili olarak takımımız ve kulübümüz ilgili kamuoyunu bilgilendirmek ve doğru bilgi akışı ve yanlış anlamaları önlemek için basın toplantısı yapma gereği duyduk'' dedi.
 
Kızıl, futbolda şike iddialarına ilişkin operasyonla birlikte Türk futbolunun sancılı bir sürece girdiğini ve bu sürecin ne zaman sona ereceğinin de belli olmadığını dile getirdi. 
 
Bankaların kulüplere açtığı kredileri kapattığını, sponsor firmaların destek vermekte çekimser kaldığını kaydeden Mehmet Kızıl, şöyle konuştu:
 
''İster istemez birçok kulübümüz yaşanan olumsuzluklar nedeni ile sıkıntılı günler yaşıyor. Bu durum en fazla da Anadolu takımlarını etkiliyor. Şike operasyonunda ne takımımızın ismi, ne de herhangi bir oyuncumuz ya da personelimizin ismi bu olaya karıştı. Yanlış hatırlamıyorsam, Antalyaspor ile Gaziantepspor isimleri hiç zikredilmedi. Bunun mutluluğunu camia olarak yaşamamız gerekiyor. Gaziantep'in göz bebeği ve ortak değeri olan Gaziantepspor Kulübü, geçtiğimiz bu zor süreçte yıpratılmaktadır.''
 
Yönetim kurulunun göreve geldiği günden beri ciddi anlamda fedakarlık yaptığını ve kulübün zor süreçlerinde gerektiğinde kendi adlarına kredi kullanıp, kulübe finansal anlamda destek olduğunu bildiren Kızıl, bu süreçte Anadolu takımları arasında Gaziantepspor Kulübü'nün dışarıdan hiçbir destek almadan ligde faaliyet gösteren tek kulüp olduğuna dikkati çekti.
 
Kırmızı-siyahlı takımın geçen yıl ligi 4. sırada bitirerek UEFA Avrupa Kupaları elemelerine kaldığını anımsatan Mehmet Kızıl, sezon içinde ve sonrasında futbolculara gelen teklifleri geri çevirdiklerini ve kadroyu muhafaza etmek için çalıştıklarını anlattı.
 
''Sezona şampiyonluk hedefi olan bir takımla girmemize rağmen maalesef şu anda takımımız puan olarak istenilen hedefin altında kalmıştır'' diyen Kızıl, Gaziantepspor'un Anadolu takımları arasında en yüksek bonservis harcaması yaparak, en iyi oyuncuları bünyesine kattığını belirtti.
 
''UEFA'ya borcumuz 2 milyon avro''
 
Takımın UEFA lisansının iptali ve bunun için FIFA nezdinde ödenmesi gereken borcun 2 milyon avro olduğunu hatırlatan Kızıl, ''Bu ödemelere karşılık Wagner'in transferinden gelecek para ile ocak ayında borçları kapatarak, yeniden lisans başvurusu yapacağız. 2010-2011 sezonunda ligdeki hedeflerimizi büyütmek ve camiamızın da beklentilerini gerçekleştirmek için futbol takımı kadromuza sırasıyla İsmael Sosa, Wagner, Ivelin Popov, Dany Nounkeu, Yasin Pehlivan, Cenk Tosun, Muhammet Demir ve Emre Güngör transferleri, 23 milyon 500 bin TL bonservis bedeli ile gerçekleştirilmiştir'' diye konuştu.
 
Mehmet Kızıl, kulübün tahmini bütçe rakamlarının gerçek gider rakamlarıymış gibi kamuoyuna sunulduğunu ve iddia edildiği üzere kulübün 30-38 milyon TL gibi transfer faaliyet gideri veya futbolcu izleme gideri olmadığını vurguladı.
 
Kulübün 2009 yılında tahakkuk ettirdiği faiz tutarları toplamının 7 milyon 927 bin TL olduğunu söyleyen Kızıl, bu tutarın 4 milyon 600 bin TL'lik kısmının 2006 yılından 2009 yılına kadar yöneticilerin kulübe zor duruma istinaden verdikleri paraların faiz gideri olduğunu aktardı.
 
Kızıl, şunları kaydetti:
 
''2009 yılına kadar bu alacaklara herhangi bir faiz uygulanmamış olup, 2009 yılında toplu olarak bu faizler tahakkuk ettirilmiştir. Geriye kalan kısmı ise kulübümüzün diğer finans kuruluşlarına ödemiş olduğu faiz gideridir. Bir kafede kulübe ait 14 dosyanın ele geçirildiği iddiası yayımlanmıştır. Bu da bir yalandır, böyle bir durum söz konusu olmamıştır. Kulübümüzün Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) ve diğer kurum ve kuruluşlardan olan gelirleri, kulübün banka hesaplarından tahsil edilmiştir. İddia edildiği gibi şahısların hesaplarından değil, kulübün resmi banka hesaplarından tahsil edilmiştir.''
 
Mehmet Kızıl, bazı futbolcuları göndererek takımı gençleştirme sevdasına düştüklerini belirterek, ''Bu bir hata mıdır? O günkü sonuca bakıldığında hata. O günkü şartlarda doğru yaptığımızı düşündük. Biz bu süreci de atlatacağız'' ifadelerini kullandı. (ERK)
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com