UETD'nin "Berlin Buluşması" etkinliği

UETD'nin Berlin Buluşması etkinliği
Başbakan Erdoğan: (3)"Şuna 'istifa et', buna 'istifa et' diyenler, lütfen çok uzaklarda kalmasınlar, siyasetin yeri Türkiye.Gelsinler Türkiye'ye siyaseti Türkiye'de yapsınlar"- "17 Aralık darbe girişimiyle çok sayıda milli değerimi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Şuna 'istifa et', buna 'istifa et' diyenler, lütfen çok uzaklarda kalmasınlar, siyasetin yeri Türkiye. Gelsinler Türkiye'ye siyaseti Türkiye'de yapsınlar" dedi.

Başbakan Erdoğan, Avrupalı Türk Demokratlar Birliğinin (UETD) Tempodrom Kongre Merkezi'nde düzenlediği etkinlikte yaptığı konuşmada, Türkiye'nin istikrarla büyümeye devam ettiğini söyledi. Türkiye'nin şu anda kendi uydularını inşa ettiğini ifade eden Erdoğan, "Geçenlerde biliyorsunuz bir Uzakdoğu seyahatimiz vardı. TÜRKSAT uydularımızı, Japonya'da gittik yerinde inceledik ve bu ay fırlatılıyor. Evet 3 ay sonra da ardından dördüncüsü geliyor. O da bitiyor o da fırlatılacak. İnşallah beşincisini de Türkiye'de Ankara'da Kazan'da inşa edeceğiz. Kendi savaş gemilerimizi, tanklarımızı, insansız hava araçlarımızı, kendi milli piyade tüfeklerimizi, helikopterlerimizi imal etmeye başladık. Dünyada, kendi savaş gemilerini inşa edebilen 10 ülkeden biri konumuna yükseldik" diye konuştu.

Demokratikleşme alanında tarihi adımlar attıklarını, çetin bir mücadele sürdürerek vesayetleri ortadan kaldırdıklarını, çetelerin, mafya yapılanmalarının, cuntaların, örgütlerin sultasına son verdiklerini vurgulayan Erdoğan, şunları belirtti:

"İnançların üzerindeki baskıları kaldırdık. Üniversitelerde okuyan kız çocuklarımıza uygulanan başörtüsü yasağına son verdik. Kamuda başörtüsünü serbest bırakarak, toplumsal barışın önünü açtık. Zorunlu eğitimi 12 yıla çıkardık, 4+4+4 uygulamasıyla imam hatiplerin kapılarındaki kilitleri kırdık. Kur'an-ı Kerim derslerini, siyer-i nebi derslerini, farklı dil ve lehçelerin öğretilmesini okullarda seçmeli hale getirdik."

Başbakan Erdoğan, "ifade özgürlüğünün, düşünce özgürlüğünün önünü açtıklarını, anlamsız yasakları, kısıtlamaları, engellemeleri kaldırdıklarını, en önemlisi de tam 30 yıldır devam eden teröre karşı mücadelede çok çok olumlu bir noktaya geldiklerini ve Türkiye'yi hiç solmayacak bir baharla buluşturduklarını" söyledi.

"Bir yılı aşkın süredir, Türkiye'de terör nedeniyle hiç kimse hayatını kaybetmedi, hiçbir eve, hiçbir ocağa, hiçbir anne yüreğine, baba yüreğine ateş düşmedi. Kardeşliğimizi yücelttik, birliğimizi, dirliğimizi daha da büyüttük" diyen Erdoğan, şöyle konuştu:

"11 yıl boyunca dünyanın her yerinde mazlumların sesi olduk. Filistinli mazlumların davasını kendi davamız bildik. Somali'nin yoksulluğuna çare aradık. Myanmar'daki kardeşlerimizin yarasına merhem olmaya çalıştık. Mısır'da, halkın oylarıyla seçilmiş bir iktidara karşı yapılan darbeye, herkesin sustuğu bir ortamda biz karşı çıktık, dik durduk, en güçlü şekilde Hakk'ı savunduk. Suriye'de yaşanan insanlık dramına karşı biz ses yükselttik, itiraz ettik. 700 bin mülteciye kapılarımızı açtık, onları ülkemizde misafir ediyoruz. Kardeşlerim şu anda 150 bini aşkın Suriyeli'nin öldürüldüğü ve kimyasal silahlarla konvansiyonel silahlarla varil bombalarıyla öldürüldüğü Suriye'den bizim ülkemize gelen insan sayısı 700 bine ulaştı. Bakınız şu anda Birleşmiş Milletler 30 bin Suriyeli'yi siz alın diyor. Avrupa 30 bini alamıyor 18 bin kişiyi kabul ediyor. Biz Türkiye olarak 700 bin kişiyi şu anda misafir ediyoruz. İnsani ve vicdani görevimizi yerine getiriyoruz. Bütün dünyanın ilgisiz kaldığı insanlık trajedisini sonlandırmak için gayret ediyor, insani yardım ulaştırmanın mücadelesini veriyoruz."

Tüm Ortadoğu'da, Balkanlar'da, tüm kriz bölgelerinde Hakk'ı, barışı, insani ve vicdani değerleri savunduklarını ifade eden Erdoğan, şunları söyledi:

"Büyük bir ülkeye yakışan tavırla büyük ülke olmanın yüklediği sorumlulukla hareket ediyor, tarihimizden ve ecdadımızdan aldığımız ilhamla geleceğe yürüyoruz. İşte bütün bunlar için ülkenizle gurur duymanızı istiyorum. Sizler, büyük bir ülkenin evlatlarısınız. Sizler, tarihiyle büyük, ecdadıyla büyük, milletiyle aziz bir ülkenin evlatlarısınız. Sizin başınız asla öne eğilmeyecek. Sizin özgüveniniz asla eksilmeyecek. Umudunuzu kaybetmeyeceksiniz, yeise kapılmayacaksınız. Kardeşlerim şairin ifadesiyle 'Bir zamanlar biz de millet, hem nasıl milletmişiz, gelmişiz dünyaya millet, milliyet nedir öğretmişiz.' Biz böyle bir milletiz. Burada, kendinizi asla ve asla yalnız hissetmeyeceksiniz. Ülkenizden, milletinizden de dualarınızı eksik etmeyeceksiniz. Kardeşlerim sizlerden bir isteğim var: Sizler ama Almanya'da ama diğer ülkelerde uyum noktasında asla bir pürüze vesile olmayacak tam aksine inşallah uyumun sigortası olacaksınız. Ben buna inanıyorum. Sizin, o yüreğinizden ellerinize, ellerinizden semaya yükselen dualarınız, ülkenizin ve milletinizin en büyük muhafızı olacak."

- "İşte bu saldırıların da önünü kestik"-

11 yıl boyunca nice tuzakla karşılaştıklarını, nice kirli senaryoya, nice sabotaja maruz kaldıklarını söyleyen Başbakan Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Darbe senaryoları ürettiler, başarısız oldular. Partimizi kapatmak istediler, sonuç alamadılar. Provokasyon yaptılar, hatta cinayetler işlediler, netice elde edemediler. Ekonomiyi sarsmak istediler, yine başarısız oldular. İşte şu anda da aynısını yapmaya çalışıyorlar. Önce Gezi olaylarında denediler, olmadı. Şimdi de 17 Aralık darbe girişimiyle çok sayıda milli değerimizi hedef aldılar, yine sonuç alamadılar. Yolsuzluk ve rüşvet kılıfı altında Türkiye'nin milli değerlerine, milli kurumlarına, milli politikalarına saldırı düzenlediler. Milli Bankamız Halkbank'a saldırmak istediler. Milli İstihbarat Teşkilatımızı yıpratmak istediler. Milli birlik ve kardeşlik sürecini sabote etmek istediler. Küresel ölçekteki projelerimizi, yılda 100 milyon yolcu kapasiteli havalimanı projemizi, İstanbul Boğazı'na 3'üncü köprü projemizi, Kanal İstanbul Projemizi, MARMARAY'ı, hızlı tren projemizi durdurmak istediler. Bunların müteahhitlerinin mal varlıklarına tedbir getirdiler. Niye işler dursun. Ekonomiyi hedef alarak, moralleri bozmak, kaos oluşturmak, Türkiye'yi yurt dışında karalamak suretiyle istikrarla büyüyen ekonomiyi sarsmak istediler. Kardeşlerin bunlarda zerre kadar vatan sevgisi yok, bunlarda zerre kadar millet sevgisi yok. Kendi ülkesini gidip farklı ülkelerde karalayan insanlarda vatan sevgisi millet sevgisi olabilir mi? Eğer yapacağın bir şey varsa bunu gel ülkenin içinde yap. Gücün yetiyorsa orada yap. Ama güçlerinin yetmediğini bilerek farklı yerlerde bakıyorsunuz dezenformasyon yapmak suretiyle bu takiyye yalan her yol var bunlarda... İşte bu saldırıların da önünü kestik. Bu oyunu da bozduk, bu tuzağı da alt üst ettik. Türkiye üzerine kirli hesaplar yapanların, bu kirli hesapları gerçekleştirmek için kullanılan maşaların heveslerini kursaklarında bıraktık."

27 Mayıs 1960'da Türkiye'de demokrasiye darbe vurulduğunu, Türkiye'nin yoksullaştığını ve binlerce vatandaşın Almanya başta olmak üzere gurbet yollarına düştüğünü anlatan Erdoğan, şunları kaydetti:

"12 Eylül 1980'de, demokrasiye yine darbe vuruldu, yine binlerce vatandaşımız gurbet ellere düştü. 28 Şubat sürecinde, aynı şekilde binlerce gencimiz okuyabilmek için ülkesini terk etmek zorunda kaldı. Neydi suçları başörtüleri vardı. Dediler ki 'Öz yurdunda garipsin, öz vatanında parya. Sen bu ülkede üniversiteye gidemezsin. Senden ancak olsa olsa hizmetkar olur kapıcı olur dediler. On binlerce yavrumuz bir kısmı Türkiye'yi terk etti. Büyük bir kısmı da psikolojik travma geçirdi bunlar yüzünden."

-"Bakın yaptıkları planlar tek tek deşifre oluyor"-

"Hırsızlıkların en büyüğü, milli İrade hırsızlığıdır. Milli iradeyi çalanlar, her seferinde Türkiye hazinesini boşaltmış, yetimin hakkına el uzatmış, Türkiye'yi yoksullaştırmıştır. İşte şu anda da milli iradeyi çalmak, Türkiye'yi o eski günlere götürmek istiyorlar" diyen Erdoğan, sözlerine şöyle devam etti:

"Hiç endişeniz, hiç kuşkunuz olmasın. Türkiye'de artık milli iradeye, sandığa, demokrasiye en güçlü şekilde sahip çıkan, milletin kazanımlarına sık sıkıya sahip çıkan bir iktidar var. Kim olursa olsun, yolsuzluğa, hırsızlığa, usulsüzlüğe asla izin vermeyen, göz yummayan, müsamaha göstermeyen bir iktidar var. Bu tür iftiralarla bir yargı darbesinin yapılmasına, milli İradenin tekrar çalınmasına izin vermedik, vermeyeceğiz. Bakın yaptıkları planlar tek tek deşifre oluyor. Yolsuzluk ve rüşvet iftirasıyla kurdukları tuzak, asıl niyetler, asıl gayeler tek tek ortalığa saçılıyor. Kardeşlerim çok enteresan milletvekillerine 'istifa et' talimatı vererek yeni parti hesapları yaparak bakanları atamaya heveslenerek Türkiye üzerine kurdukları çirkin senaryo net bir şekilde görülüyor.

Hiç kusura bakmasınlar. Geçti o günler… Türkiye'de demokrasi var, Türkiye'de sandık var. Türkiye'de artık hükümetleri millet kuruyor, millet görevden alıyor. Şuna 'istifa et', buna 'istifa et' diyenler, lütfen çok uzaklarda kalmasınlar, siyasetin yeri Türkiye. Gelsinler Türkiye'ye siyaseti Türkiye'de yapsınlar. Unutmasınlar bundan sonra da Türkiye'de millet ne derse o olacak. 17 Aralık sürecinden inşallah Türkiye güçlenerek çıkacak. Demokratikleşme adımlarımızı hızlandıracağız. Reformlarımızı daha bir kararlılıkla yapacağız. Kardeşliğimizi daha da yücelteceğiz. Avrupa Birliği sürecimizi daha da hızlandıracağız. Huzurla istikrarla güvenle Türkiye'yi büyütmeye, 2023 hedeflerine yürümeye devam edeceğiz."

(Sürecek)

Muhabir: Abdurrahman Fatih Tekcan
Yayınlayan: H. İbrahim Uyar

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com