UFK 2013 Yılı Değerlendirme Raporu açıklandı

UFK 2013 Yılı Değerlendirme Raporu açıklandı
Rapordan:- "Bakanlık 2014 mahsulü rekolte çalışmasını tek kurum olarak yapıp açıklamalı, ilgili kurum ve kuruluşlar da bu karara uymalıdır"- "Lisanslı depolar mutlaka olmalıdır ancak bugünkü modele çiftçi rağbet göstermemiştir. Çiftçinin rağbet göstereceğ

Ulusal Fındık Konseyi (UFK) Başkanı Sebahattin Arslantürk, Cumhuriyetin 100. yılında 1 milyon ton fındık üretimi, 700 bin ton ihracat, 200 bin ton iç piyasa tüketimi ve 3 milyar dolar gelir hedeflediklerini bildirdi.

UFK'nın hazırladığı 2013 yılı değerlendirme raporu, UFK Başkanı Sebahattin Arslantürk tarafından açıklandı. Arslantürk, raporda, üyeler, sektörün tüm paydaşları, üniversiteler ve araştırma kurullarından gelen görüşler doğrultusunda devam eden uygulama ve Cumhuriyetin 100. yılına denk gelecek 2023 vizyonunun içeriğine uygun olarak fındık politikalarının içeriğinin belirlenmesine yönelik önerilerde bulunulduğunu belirtti.

Raporda, alan bazlı gelir desteği uygulamasına değinilerek, "İlk üç yıllık uygulamada fındık rekoltesinin az olması, sistemin anlaşılmasını ve benimsenmesini engellemiş olup, 2012 mahsulü ile 700 bin tonun üzerinde üretimin gerçekleşmesi, sistemin içine üreticinin de girmesini sağlamış, sezon başı 3,80 TL/kg ile başlayan fiyatlar 6,00 TL/kg kadar çıkmıştır. Bu durum da şunu göstermektedir ki üretici yüksek rekolte yılında, piyasa düzenlemesini yapabilecek olgunluk ve davranış içerisindedir" ifadeleri kullanıldı.

2014 sonrası için desteklemelerin verim ve kaliteyi artırıcı nitelikleri taşıması gerektiği anlatılan raporda, bahçe yenileme, teraslama, sulama sisteminin kurulması ve toplama/harmanlama makine alımlarında daha çok destek verilmesi, köylerde yaşayan çiftçilere kırsal ikamet desteği adı altında yeni bir destekleme uygulanması gerektiği vurgulandı.

Raporda, İspanya Tarım Ürünleri Kooperatifleri Birliğince Türk fındığının zararlı toksin maddeler içerdiği ileri sürülerek, Avrupa Birliği üyesi ülkelere Türkiye'den ithalatın yasaklanmasının istendiği ancak bu iddiaların tamamen asılsız olduğu ifade edilerek, fındık fiyatlarının Hamburg Borsası'nda belirlendiği yönündeki iddiaların da doğru olmadığı belirtildi. Hamburg veya dünyada herhangi bir borsa tarafından fındık fiyatlarının belirlenmediği vurgulanan raporda, fiyatların belirlenmesinde arz ve talep dengesinin etkili olduğu kaydedildi.

Raporda, Türkiye, İtalya, İspanya, ABD, Gürcistan, Azerbaycan, Çin, İran, Şili, Avustralya ve Fransa'da fındık yetiştirildiği ifade edilerek, Polonya, Yunanistan, Belarus, Hırvatistan, Tacikistan, Özbekistan, Rusya Federasyonu, Kırgızistan, Portekiz, Beyaz Rusya, Moldova, Tacikistan, Ukrayna, Tunus, Slovenya, Slovakya, Moldova, Suriye, Kıbrıs, Arjantin, Avusturya, Estonya, Yeni Zelanda, Romanya ve Kamerun gibi ülkelerde az da olsa fındık üretildiği ve üretimin artırılmasına yönelik çalışmalar yapıldığı bildirildi.

Son 10 yıllık verilere göre ortalama dünya fındık üretiminin 800 bin ton olarak gerçekleştiğine işaret edilen raporda, "800-850 bin ton olan dünya fındık tüketimi, artan dünya nüfusu ile yakın gelecekte 1 milyon tonu aşacaktır" ifadesine yer verildi.

- "Fındığın rekoltesini bakanlık açıklasın" önerisi

Raporda, Düzce ve Ordu'nun Ünye ilçesinde faaliyete geçen lisanslı depo faaliyetlerinin, tanıtım ve altyapı eksiklikleri nedeniyle yeterince etkin olamadığı da anlatılarak, "2014 mahsulü ile altyapı eksiklikleri ve yeni teşvik sistemiyle mutlak surette lisanslı depo sisteminin çalışması sağlanmalıdır. Ünye lisanslı depo işletmelerinde kapanma kararı alınmıştır. Lisanslı depolar mutlaka olmalıdır ancak bugünkü modele çiftçi rağbet göstermemiştir. Çiftçinin rağbet göstereceği modeller üzerinde çalışmalar yapılmalıdır" görüşleri yer aldı.

Rekolte tespit çalışmalarına da değinilen raporda, Türkiye'de fındık rekolte çalışmalarının Bakanlık İl Müdürlüklerince yapıldığı, ilgili çalışmalara sektörün taraflarının temsilciler göndermelerine rağmen kendilerinin de ayrıca rekolte açıklamasının kafa karıştırdığı ve bu durumda çeşitli spekülasyonlara neden olduğu anlatılarak, "Bakanlık 2014 mahsulü rekolte çalışmasını tek kurum olarak yapıp açıklamalı, ilgili kurum ve kuruluşlar da bu karara uymalıdır. Rekolte tespiti çiçek, çotanak ve tane olmak üzere 3 kere yapılmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

Türkiye'de fındık üretiminin sorunlarının başında üretimde yaşanan verim düşüklüğünün geldiğine işaret edilen raporda, Türkiye'deki fındık bahçelerinin yenilenmesi gerektiği vurgulandı.

UFK Başkanı Arslantürk de UFK'nın bu genel değerlendirme raporunu her yıl yayımladığını belirterek, UFK'nın yapısı itibarıyla üretici, üretici birlikleri, borsalar, ticaret ve sanayi odaları, ziraat odaları, tacirler, fabrikacı, sanayici ve ihracatçı olmak üzere ticari kesimi, üniversiteler, fındık araştırma ve diğer bilimsel örgütlerle bilimsel kesimi, bakanlıklardan gelen temsilcilerle de sektörün tüm kesimlerini içinde barındırdığını ifade etti.

Türkiye'nin 2023 hedeflerine işaret eden Arslantürk, "Cumhuriyetin 100. yılında 1 milyon ton fındık üretimi, 700 bin ton ihracat, 200 bin ton iç piyasa tüketimi ve 3 milyar dolar gelir hedefliyoruz. Sürdürülebilir fındık politikalarında, verim ve kaliteyi birincil öncelik sayıyoruz" ifadelerini kullandı.

Muhabir: Tuncay Bekar
Yayınlayan: Orhan Topal

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com