Uğur Kurt'un Öldürülmesi Provokasyon mu?

Uğur Kurt'un Öldürülmesi Provokasyon mu?
MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri, cemevi bahçesindeki Uğur Kurt'un öldürülmesinin 'profesyonel provokasyon' olduğunu öne sürdü. CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu, Hükümete "gençlerden elinizi çekin" diye tepki gösterdi.

MHP'li Özcan Yeniçeri, Uğur Kurt'un öldürülmesinin arkasında Kürt- Türk çatışmasını planlayan odakların olduğunu iddia etti. 

"YENİ SENARYONUN ADI, ALEVİ- SÜNNİ ÇATIŞMASI"

"Yeni senaryonun adı Alevi- Sünni çatışması diyen Yeniçeri, şu yorumu yaptı. "Yüzünü kapatanlar, polise molotof kokteyli atanlar, polisin zırhlı aracını yakanlar gösteri ve yürüyüş hakkını kullananlar değil, provokatörlerdir. Yüzü kapalı bu militanlar kimlerdir? 

EMNİYET YÜZÜ KAPALI ŞAHISLARIN SIZMASINA NİYE İZİN VERDİ?

Emniyet  güçleri, neden silahsız ve saldırımız gösteri yapanların arasına bu yüzü maskeyi militanların sızmasına izin verir? Yüzünü kapatıp, polise molotof atan teröristlerin, önceden tespit edilip, kitlenin içine sızması nasıl engellenemez? Bu durum anlaşılmazdır. Birileri kargaşa ve kaotik ortam yaratıp,ardından provokasyon yapmaktadır. Olay budur."

polis-ugur-kurt.jpg

 

CHP'Lİ TANRIKULU: "ELİNİZİ, ÇOCUKLARIMIZDAN ÇEKİN!"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu da, yazılı açıklama ile olayı kınadı. 

"UĞUR KURT, HEDEF GÖZETİLEREK VURULDU!"

 “22 Mayıs’ta İstanbul Okmeydanı’nda, Cemevi önünde vurularak öldürülen Uğur Kurt’un sorumluları bellidir. Medyaya da yansıyan görüntülerde görüldüğü üzere Uğur Kurt, Cemevi’nin avlusunda beklerken vurulmuştur. Görüntüler, Kurt’un hedef gözetilerek vurulduğunu ortaya koymaktadır.

Tayyip Erdoğan TMMOB’un genel kurulunda “ben diktatör olsaydım sokaklarda rahatça gezemezdiniz” dediği dakikalarda vuruldu Uğur Kurt. Kolluk güçlerinin sınır tanımayan şiddet kullanımı yüzünden artık sokaktaki yurttaşın bile can güvenliği kalmamıştır.

Kolluk güçlerinin yaptığı infazlara yönelik cezasızlık artık kamuoyunun taşıyamayacağı kadar derinleşmiş bir yaradır. Gezi olayları sırasında yaşanan infazları “polise emri ben verdim” diyerek savunan Tayyip Erdoğan, yaşananların doğrudan sorumlusudur. Uğur Kaymaz’dan Uğur Kurt’a kadar, on yılı aşkın süredir Türkiye’de yaşanan sayısız yargısız infaz bizzat AKP iktidarları tarafından savunulmuş ve failler korunmuştur.

Ama “artık yeter” diyoruz! Gençlerden, çocuklardan elinizi çekin diyoruz!

 Ve şunu da söylüyoruz ki, Uğur Kaymaz’dan Şerzan Kurt’a, Berkin Elvan’dan Uğur Kurt’a kadar infaz edilen tüm çocuklarımız ve gençlerimiz, sivil yurttaşlarımız için adalet mücadelemizden asla ödün vermeyeceğiz."

CHP'Lİ YILMAZ, SORU ÖNERGESİ VERDİ

CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz da iki ayrı soru önergesi vererek, olayı Meclis'e taşıdı. 

POLİSE GERÇEK MERMİ KULLANMA TALİMATI MI VERİLDİ?

Uğur Kurt'un eylemde dahi bulunmadığı halde, vurulduğunu belirten ve olay hakkında savcılığa suç duyurusunda bulunmak için Çağlayan Adliyesi'ne giden avukatların da adliyeden atıldığını hatırlatan Yılmaz,  Başsavcı Vekili'nin Uğur Kurt'un vurulmasına dair delillerin tespitini isteyen 7 avukatın gözaltına alınmasını istediğine dikkat çekti. Avukatlara karşı şiddet kullanılmasıyla ilgili özel bir uygulama olup olmadığına dair sorusuna yanıt istedi. 

Yılmaz, Gösterilerde, polise gerçek kurşun kullanma talimatı verilip- verilmediğini; olaya adı karışan ve gerçek mermi kullanan polisler ile ilgili işlem başlatılıp - başlatılmadığını da sordu. 


İBADETHANEYE NİYE GAZ BOMBASI ATILDI?

CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran da, şu soruların yeraldığı bir soru önergesi vererek, olayın aydınlatılmasını istedi. 
 
- Uğur Kurt’u vuran silah hangi polise aittir?

- Cemevi etrafında 22 Mayıs 2014 tarihinde görev yapan polislerin tam listesi nedir? Hangi şube ve tim/takımlar orada görev yapmakta idi?

 - Bölgede olay sırasında dolaşan kişiler,  sivil polis mi?

 - Görüntüleri basına da yansıyan TEM Şubeye bağlı Akrep türü zırhlı araçtan inerek ateş eden ve bir kısmı kurşun geçirmez yelek giymiş olan sivil polislerin silahları da balistik incelemeden geçirildi mi? Uğur Kurt’u vuran kurşun bu polislerin silahlarından mı ateşlendi? 
 
- İbadethaneye gaz bombası neden atılıyor?

 - Savcı neden 24 saattir  cemevi avlusuna giderek kanıtları toplamadı, olay mahallinin korunması neden sağlanmadı,?

-Yaralının önünde bekleyen polisler neden ambulans çağırmadı?

 

(BEE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com