Uğur Mumcu Ankara’da anıldı

Uğur Mumcu Ankara’da anıldı
Gazeteci yazar Uğur Mumcu'nun ölümünün 20. yılı nedeniyle, adı verilen sokaktaki evininin önünde tören düzenlendi.

Törene, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun yanı sıra CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi, DSP Genel Başkanı Masum Türker, CHP'nin bazı genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri ile vatandaşlar katıldı.
 
Kılıçdaroğlu, Mumcu'nun evine gelerek eşi TBMM Başkanvekili Güldal Mumcu, kızı Özge ve oğlu Özgür Mumcu ile bir süre görüştü.
    
Çıkışta, Uğur Mumcu'nun öldürüldüğü yerde düzenlenen anma programına katılan Kılıçdaroğlu, gazetecilere açıklamalarda bulundu.
 
Mumcu'nun öldürülüşünün 20. yılı olduğunu ifade eden Kılıçdaroğlu, devletin ''cinayetin aydınlatılacağı sözünü verdiğini'' söyledi.
 
Olayın üzerinden 20 yıl geçmesine rağmen, tetikçilerin bir kısmının ortaya çıktığını ama asıl faillerin belli olmadığını belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

''Eğer bu ülkede demokrasi olacaksa hukukun üstünlüğüne inanacaksak, bu ülkede özgür bireyin hakları varsa Uğur Mumcu'yu katledenlerin mutlaka açığa çıkarılması lazım.''
 
Bir gazetecinin, Mumcu'nun aracının enkazının ailesine verilmesi kararını nasıl değerlendirdiğini sorması üzerine Kılıçdaroğlu, ''Enkazın aileye iadesi elbette güzel bir şey. Sonuçta bunun bir yerde sergilenmesi lazım. Basın kuruluşlarının bu konuyla ilgilenmesi lazım'' dedi.
 
Uğur Mumcu Anıtı'nda tören
 
Öte yandan, Yenimahalle'deki Uğur Mumcu Anıtı'nda da bir anma etkinliği düzenlendi.
 
Çeşitli siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu üyeleri ve vatandaşlar, Uğur Mumcu Anıtı'na çelenk sundu, burada saygı duruşunda bulundu. (CTK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com