Uğur Mumcu yaşasaydı!

Uğur Mumcu yaşasaydı!
'Yaşasa ya cezaevinde olurdu ya da işsiz'

Türkiye Gazeteciler Federasyonu (TGF) Genel Başkanı ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Atilla Sertel, “Uğur Mumcu eğer bugün yaşıyor olsaydı; ya cezaevinde olurdu ya da işsiz” dedi.

20. Adalet ve Demokrasi Haftası kapsamında CHP Bergama İlçe Örgütü'nün düzenlediği "Uğur Mumcu, Basın ve Demokrasi" konulu konferansta konuşan Sertel, “ Geçmişte gazetecilerin katledilerek susturulmaya çalışılıyordu, bugün ise cezaevine atılarak ağır ağır öldürülmeye çalışılıyor. Uğur Mumcu eğer bugün yaşıyor olsaydı; ya cezaevinde olurdu ya da işsiz” dedi.

Konferansa Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, CHP Bergama İlçe Başkanı Dr. İdris Yavuzyılmaz, parti yöneticileri, partililer ve çok sayıda yurttaş katıldı.

OCAK AYI YÜREK BUKUYOR

Sertel, Ocak ayının gazeteciler için yürek burkan bir ay olduğuna dikkat çekerek, “Ocak ayında çeşitli tarihlerde Uğur Mumcu, Muammer Aksoy, Metin Göktepe, Hrant Dink gibi sekiz gazetecimizi, aydınımızı katlettiler. O nedenle Ocak ayı gazeteciler için yürek burkan, acı bir ay. İçimiz her zaman yanacak ama onların izinde, herkesin özgürce yaşayacağı, insan hak ve özgürlüklerinin olduğu Türkiye’yi yaratmak için mücadeleyi asla bırakmayacağız” dedi.

Geçmişte gazetecilerin katledilerek susturulmaya çalışıldığını bugün ise cezaevine atılarak ağır ağır öldürülmeye çalışıldığını vurgulayan Sertel, şöyle devam etti:

GAZETECİLERİN KARA YILI

“1990’lı yıllarda çok sayıda gazeteci, aydın katledildi. Özellikle 1992 yılı gazetecilerin kara yılı olarak tarihe geçti. 1992’de 12 gazeteci öldürüldü, 15 gazeteci silahlı saldırıya maruz kaldı, 55 gazeteci silahlı olmayan engelleme teşebbüslerine uğradı ve 165 gazeteci gözaltına alındı. 1993’te de Türkiye’nin yetiştirdiği en büyük değerlerden, araştırmacı gazeteci-yazar Uğur Mumcu’ya bombalı suikast düzenlediler. Amaç toplumu korkutmak, toplumun aydınlanmasına engel olmaktı. Bugün yöntem değişse de aynı amaç doğrultusunda gazeteciler, aydınlar cezaevine atılarak susturulmaya, sindirilmeye ve ağır ağır öldürülmeye çalışılıyor. Meslektaşlarımız ailelerinden, okurlarından ve sevdiklerinden koparılarak, gazetecilik faaliyetleri nedeniyle cezaevlerine atılıyor. Ama onlar mücadeleyi asla bırakmadı, bırakmayacak. Teslim olsalardı, direnmeselerdi şimdi dışardalardı. Uğur Mumcu eğer şimdi yaşamış olsaydı ne derdi, ülkenin içinde bulunduğu durumu nasıl yorumlardı tahmin etmek zor değil ama kesin olan bir şey var; eğer bugün yaşıyor olsaydı ya cezaevinde olurdu ya da işsiz.” (BCK)

 

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com