Uğur'suz geçen 20 sene!

Uğur'suz geçen 20 sene!
ÇGD, Uğur Mumcu cinayetinin aradan 20 yıla yakın süre geçmesine rağmen çözülemediğini belirtti.

ÇGD, Uğur Mumcu cinayetinin aradan 20 yıla yakın süre geçmesine rağmen çözülemediğini belirterek, “Mumcu cinayetinin gerçek anlamda çözüldüğü gün, gazetecilerin, gazetelerin, bütün bir toplumun arzuladığı biçimde yaşayabileceği bir ülkenin var olduğu gün olacaktır. Mumcu’yu ölümünün 20. yılında yeniden saygıyla anıyoruz” dedi.

Çağdaş Gazeteciler Derneği’nden yapılan yazılı açıklamada, Uğur Mumcu’nun vefatının üzerinden 20 yıl geçtiği belirtilerek, “Karlı bir Ankara sabahında patlayan o arabanın, belki de bu kez adaletin önündeki bütün tuğlaları yıkabileceğine inanmıştık Mumcu’yu uğurlarken. İktidarlar değişti, yargıçlar değişti, DGM’ler önce özel yetkili mahkeme, sonra terör mahkemesi oldu.

Yasalar değişti, gazeteler, gazeteciler değişti. O gün doğan çocuklar 20 yaşına geldi. Ancak ‘bir tuğla çeksen yıkılacak’ duvarlara, her geçen yıl yeni tuğlalar eklendi. Mumcu’yu öldüren derin güçlerin bir bölümü tasfiye olurken, yerini daha da kararlı yenileri aldı” denildi.

”O ENKAZ BİR KANIT”

Açıklamada, birkaç gün önce, Mumcu cinayeti ile ilgili davanın karara bağlandığını hatırlatan ÇGD, açıklamasında önce cinayeti işlediği söylenerek tatbikat yaptırılan, sonra ‘bunlar değilmiş’ denilen sanıklara cezalar verildiğini, mahkemenin Mumcu’nun paramparça olmuş arabasının enkazının ailesine iadesi kararı verdiğini hatırlattı. “O enkaz, sadece patlamış bir aracın enkazı değil. O enkaz, Mumcu’yu öldüren güçlerin, isimler ve anlayışları değişse de yerli yerinde durduğunun, o enkaz bugün sadece sisteme çomak soktukları için tutuklanan, işsiz bırakılan, yok sayılan gazetecilerin o günlerde bütünüyle yok edildiğinin, o enkaz mahkemelerin bulunmasının adalet için yeterli olmadığının, o enkaz derin güçlerle mücadele ettiğini söyleyenlerin aslında bazı güçleri birilerinden alıp başka birilerine verme mücadelesini yürüttüğünün kanıtıdır” diyen ÇGD açıklamasında şunları belirtti:

”MUMCU’NUN BIRAKTIĞI DEĞERLERİ UNUTMUYORUZ”

“Söylenenin aksine o güçler açığa çıkmamakta, değişen yalnızca isimler ve yönetenler olmaktadır. Mumcu cinayetinin hala çözülememiş olmasıdır o enkaza bütün bu anlamları yükleyen. Mumcu cinayetinin çözülmemesi, Türkiye’de hala, korkulan, çekinilen güçlerin orada bir yerde bütün gücüyle durduğunun kanıtıdır.

Biz, ÇGD olarak, geçen 20 yılı, eski yöneticimiz olan Mumcu’nun taşıdığı ve yaşatmamızı borç bıraktığı değerleri unutmuyoruz. Geçen 20 yıla rağmen meslektaşlarımızdan ve halktan da unutmamasını istiyoruz. Mumcu cinayetinin gerçek anlamda çözüldüğü gün, gazetecilerin, gazetelerin, bütün bir toplumun arzuladığı biçimde yaşayabileceği bir ülkenin var olduğu gün olacaktır."

KADIKÖY'DE ANILACAK

Kadıköy Belediyesi’nden yapılan açıklamaya göre, her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Uğur Mumcu ve Demokrasi Şehitlerini Anma Gecesi” yarın Caddebostan Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilecek.

Uğur Mumcu’yu anlatan belgesel gösterimiyle başlayacak gecede, Mumcu’nun araştırmacı gazeteciliği ele alınacak.

Sanatçı Sadık Gürbüz ve Selda Bağcan’ın sahne alacağı gecede, türküler Uğur Mumcu ve “Demokrasi Şehitleri” için söylenecek. (TOK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com