Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk gelişmeleri değerlendirdi

Ukrayna Başbakanı Yatsenyuk gelişmeleri değerlendirdi
Yatsenyuk:

KİEV (AA) - Ukrayna Başbakanı Arseniy Yatsenyuk, Kırım'a daha fazla yerel yetki verilebileceğini söyledi ve ülkesindeki duruma müdahalesinden dolayı Rusya yönetimine yüklendi. 

Yatsenyuk, AP haber ajansına yaptığı açıklamada, Kırım Özerk Cumhuriyeti'nin Ukrayna'nın bir parçası olarak kalması gerektiğini ancak daha fazla yerel yetki verilebileceğini belirterek, "Kırım'a ne tür bir fazladan özerlik verilebileceğini ele alacak özel bir çalışma grubu oluşturulabilir" dedi. 

"Kırım'da olanların Anayasaya aykırı olduğunu ve Rus hükümeti ve ordusunca desteklenmiş bir darbeyi andırdığını" ifade eden Yatsenyuk, Ukrayna hükümetinin meşru olduğunu da vurguladı. 

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'i "Soğuk Savaş'ın bitiminden bu yana Avrupa'nın en sert uluslararası krizlerinden birine neden olmakla" suçlayan Yatsenyuk, "Rusya Federasyonu'nun bir kısım askeri gücü Kırım'a konuşlandırıldı. Rus postallarının neden Ukrayna toprağında olduğunu anlamıyoruz ama bunun talimatını Putin'in verdiği çok açık. Burası Ukrayna toprağı ve Rusya Kırım üzerinde kontrol sağlamaya çalışıyor" diye konuştu.

Yatsenyuk, "Ukrayna topraklarında kontrolü yeniden ele geçirmek için ellerinden geleni yapacaklarını ve Rus ordusunun kendi kışlasına dönmesi gerektiğini" söyledi.

Ukrayna'nın mali yardım karşılığında ABD ile füze savunma sistemi pazarlığına giriştiğine ilişkin haberlerinse gerçeği yansıtmadığını söyleyen Yatsenyuk, "ABD yönetimi ile herhangi bir askeri gücün konuşlandırılması için herhangi bir görüşmede bulunmadık. Yaptığımız tek görüşme mali destekle ilgili olandı" dedi.

Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosu, silahlı grupların işgali altındayken toplanmış, özerkliğin sınırlarının genişletilmesine ilişkin 25 Mayıs'ta referandum kararı almıştı. Tarih daha sonra 30 Mart olarak değiştirilmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com