Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, ilk yurt dışı ziyaretini Belarus'a gerçekleştirdi

Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, ilk yurt dışı ziyaretini Belarusa gerçekleştirdi
Turçinov, Ukrayna sınırına yakın bulunan Gomelsk'te Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ile bir araya geldi

KİEV (AA) - Ukrayna Devlet Başkanvekili ve Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov, yeni görevindeki ilk yurt dışı ziyaretini komşu Belarus'a gerçekleştirdi.

Ukrayna Parlamentosu basın bürosundan yapılan açıklamada, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko'nun isteği üzerine Ukrayna sınırına yakın Gomelsk vilayetindeki Belarus Devlet Başkanlığı rezidansında, Lukaşenko ile Turçinov arasında bir görüşme yapıldığı bildirildi. Görüşmede, tarafların iki ülke arasındaki işbirliğinin durumu ve perspektiflerinin yanı sıra Ukrayna'da meydana gelen son olaylarla ilgili fikir alışverişinde bulunduğu kaydedildi.

Açıklamaya göre, görüşme sırasında Turçinov, Ukrayna ile Belarus'un sadece komşu ülkeler olmadığını, yüzyıllarca birlikte yaşayan, çalışan ve hatta omuz omuza mücadele eden kardeş halklar olduğunu vurgulayarak ziyaretinin amacının, Belarus'un iyi komşuluk desteği ve niyetini hissetmek olduğunu söyledi.

Belarus toprakları üzerinden hiç bir zaman Ukrayna'ya yönelik bir saldırı yapılmayacağı meselesinin Ukrayna için çok önemli olduğuna işaret eden Turçinov, üçüncü bir ülkenin Belarus toprakları üzerinden Ukrayna'ya hiçbir zaman saldırmamasının da kendileri için çok önemli olduğunu ifade etti. Turçinov, iki ülke halkları arasındaki ilişkilerin daha da pekişmesinin ve birbirlerine karşılıklı güven duymasının kendileri için çok önemli olduğunu vurgulayarak, bu ilişkilerin, son yıllarda ekonomik ilişkilerde meydana gelen sorunların giderilmesi ve iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin arttırılması için de önemli olduğunu kaydetti.

Belarus Cumhurbaşkanı Lukaşenko da, eski dönemlerde Ukrayna ve Belarus arasında el değiştiren topraklarda Turçinov'u ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu belirtti. Lukaşenko, Turçinov ile çok daha önceden görüşerek, Ukrayna'da meydana gelen durumun yanı sıra, "yakın etraftaki" meselelerle ilgili konularda da fikir alışverişinde bulunmak istediğini kaydederek, bu görüşmede de geleceğe doğru atılacak adımlar ve işbirliği konularını ele alacaklarını ve bir çok konuda iki ülkenin görüşlerinin yakınlaşmasını sağlayacaklarına inandığını vurguladı. 

Lukaşenko, Belarus'un etrafında Ukrayna'nın iç bölgelerine doğru ilerleyen 100 kilometrelik iyi komşululuk kemerinin oluşturulduğunu ifade ederek, “Biz, bu kemeri bozmak istemeyiz” ifadesini kullandı. “Bizim sınırlarımız, ayırma sınırları değil, dostluk sınırlarıdır” diyen Lukaşenko, Belarus'un en yakın dost ülke olarak her zaman Ukrayna'nın yanında olacağını, Ukrayna tarafının bunu net bir şekilde bilmesi gerektiğini dile getirdi.

Görüşme sırasında, iki ülke arasındaki ulaşım, enerji, yatırım ve üretim alanlarındaki işbirliğinin daha da geliştirilmesi meseleleri detaylı olarak ele alınırken, iki lider ekonomik alandaki işbirliğinin yol haritasının en kısa zamanda hazırlanması konusunda da mutabık kaldı.

-(Kırım) "O topraklar size ait ise niye savaşmadınız?"

Bu arada, dün akşam Ukrayna televizyonuna açıklama yapan Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko, görevinden azledilen Viktor Yanukoviç'i meşru bir devlet başkanı olarak görmediğini kaydederek, "(Yanukoviç) benim için nasıl devlet başkanı olur? Son toplantısında, 'arkadaşlar, ben sağ salim hayattayım, ben silahlı kuvvetlerin başkomutanıyım' diyordu. Öyle ise soru doğuyor: O zaman ordun nerede? Devlet Başkanı zor da olsa, halkı ile birlikte olması gerekir. Rezidansta otur, iktidarının tadını yaşa, zor olunca da kaç git. Beni onu tanımıyorum" ifadesine yer vermişti.

Lukaşenko, Ukrayna yönetiminin Kırım'daki askerlerini çıkarma kararı ile Kırım'ın Rusya'ya bağlanmasını defakto olarak kabul etmiş olduğunu da söylerken "Kırım, defakto Rusya'nın toprakları oldu. Ukrayna'nın şu andaki yönetimi de, kendi hareketleriyle bunu kabul etti. Niye (Kırım'dan) gittiler? Niye askerleri çıkardılar? O topraklar size ait ise niye savaşmadınız" şeklinde konuşmuştu. Lukaşenko, ülkesinin yeni Ukrayna hükumeti ile işbirliğine hazır olduğunu da dile getirmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com