Ukrayna Hükümeti Krizle Mücadele Programı'nı parlamentoya sundu

Ukrayna Hükümeti Krizle Mücadele Programını parlamentoya sundu
Başbakan Yatsenyuk: "Ülke ekonomik ve mali iflasın eşiğinde"

KİEV (AA) - Ukrayna Hükumeti, aylardır devam eden protestoların ardından ülkenin içinde bulunduğu siyasi ve ekonomik krizden çıkmak için hazırlanan Krizle Mücadele Programı'nı parlamentoya sundu.

Başbakan Arseniy Yatsenyuk, bugün parlamentoda yaptığı konuşmasında, parlamentonun Krizle Mücadele Programı çerçevesinde hazırlanan yasa tasarılarını kabul etmesi halinde bu yıl ülke ekonomisinin yüzde 3 oranında gerilemesinin hesaplandığını belirtti. Bu programın kabul edilmemesi halinde ise hükumetin, 2014 yılında ülke ekonomisinin yüzde 10 oranında gerileyeceğini hesapladığını kaydeden Yatsenyuk, ülkenin önceden belirlenen taahhütlerini yerine getiremez duruma düşeceğini vurguladı.

Rusya'nın Ukrayna ile ikili ticaretini durdurması halinde ülke ekonomisinin yüzde 1 daha fazla gerileyebileceğini anlatan Yatsenyuk, enflasyonun da ekonomik gerilemeyi etkileyebileceğini, bunlar da hesaba katıldığında bu yıl ekonominin yüzde 12-14 oranında gerilmesinin söz konusu olabileceğini ifade etti. Yatsenyuk, krizle mücadele programı çerçevesinde hazırlanan yasa tasarılarının parlamento tarafından kabul edilmesi halinde ise bir ay içerisinde IMF, Avrupa bankaları ve yabancı ülkelerin Ukrayna için gerekli kredi kaynaklarını ayırmaya hazır olduğunu belirtti.

 

- "Ülke ekonomik ve mali iflasın eşiğinde"

 

Parlamentoda yaptığı konuşmada ülkesinin ekonomik ve mali iflasın eşiğinde olduğunu söyleyen Yatsenyuk, şu anda büyük bir mali açığın meydana geldiğini ve ülkenin ayakta kalması için 289 milyar grivna (yaklaşık 29 milyar dolar) mali kaynağa ihtiyacı olduğunu ifade etti. Bu durumdan eski hükumeti sorumlu tutan Yatsenyuk, eski hükumet döneminde ülkedeki işletmelerden 2 yıllık vergilerin önceden alındığına da dikkati çekti.

Yatsenyuk, parlamentoya 2014 yılında devlet bütçesindeki gelirlerin 22,4 milyar grivna azaltılarak 372,9 milyar grivna (37,3 milyar dolar), harcamalar kısmının 25,4 milyar grivna azaltılarak 439,7 milyar grivna (43,9 milyar dolar), bütçe açığının ise 3 milyar grivna azaltılarak 68,6 milyar grivna (6,8 milyar dolar) olarak belirlenmesini teklif etti. Yatsenyuk, 31 Aralık 2014 tarihine kadar ülkenin alabileceği devlet borcu üst sınırını 585,5 milyar grivnadan (yaklaşık 59 milyar dolar) 664 milyar grivnaya (yaklaşık 67 milyar dolar) çıkarılmasını da önerdi.

Ülkedeki nükleer istasyonlar da dahil bazı enerji işletmelerindeki devlet hisselerinin arttırılmamasını ve devlet tarafından onlara sağlanan desteğin azaltılmasını isteyen Yatsenyuk, daha önce çıkarılması öngörülen ülkedeki iç tahviller hacmini 11,1 milyar grivnadan (1,1 milyar dolar) 33,3 milyar grivnaya (3,3 milyar dolar) arttırılmasını da teklif etti. Asgari ücret ve sosyal ödemelerin arttırılmamasını ve daha önce belirlenen miktarda kalmasını öneren Yaksenyuk, enerji kaynakları fiyatlarının ise arttırılması gerektiğini ifade etti. Yatsenyuk, yurtdışına satılacak tahıl ürünlerine ihracat vergisi uygulamasının başlatılması konusunda parlamentoya öneride bulunurken, tarım sektöründe ise diğer vergi düzenlemelerini şimdilik başlatmayacaklarını dile getirdi.

 

- "Programın onaylanması halinde Ukrayna 13,6 milyar dolarlık uluslararası mali destek alacak"

 

Söz konusu krizle mücadele programının parlamento tarafından kabul edilmesi halinde, yabancı ülkeler ve bankalardan Ukrayna'nın desteklenmesi için 13,6 milyar dolar ekonomik destek beklediklerini ifade eden Yatsenyuk, Ukrayna'nın ayrıca Dünya Bankasından 1 milyar dolar, Avrupa Birliği'nden 2 milyar dolar ve ABD Kongresi'nden 1 milyar dolarlık kredi yardımlarını da alabileceğini vurguladı. Yatsenyuk, dar gelirli ailelerin desteklenmesi için yeni yardım programını uygulamaya başlayacaklarını, bu programın ülke genelindeki 4 milyon aileyi kapsayacağını ve dar gelirli ailelere her ay yardım yapılmasının planlandığını belirtti.

Hükümetin, devlet yönetimi sisteminde çalışanların sayısını yüzde 10 oranında azaltılmasını kararlaştırdığını kaydeden Yatsenyuk, yeni anayasasının kabul edilmesinin ardından ise mevcut vilayetler yönetim sistemi ve birçok devlet kurumunun lağvedileceğini aktardı. Yatsenyuk, bunun sonucunda devlet kurumlarında çalışanların sayısının yüzde 20 azaltılmasının mümkün olabileceğini vurguladı.

 

- Bölgeler Partisi tepkili

 

Bu arada, görevinden azledilen Viktor Yanukoviç'in partisi olan Bölgeler Partisi ile Komünist Parti milletvekillerinin Yatsenyuk parlamentoda konuşma yaptığı sırada salonu terk ettiği görüldü. Krizle mücadele programı kapsamında hazırlanan yasa tasarıları ve 2014 yılı devlet bütçesini ilişkin Yatsenyuk'un sunumuyla ilgili olarak basına açıklama yapan Bölgeler Partisi milletvekili Yuriy Miroşniçenko, partisinin, Bakanlar Kurulu'nun sunduğu 2014 yılı devlet bütçesi tasarısını desteklemeyeceğini söyledi.

Öte yandan, Yatsenyuk'un krizle mücadele programına ilişkin konuşma yaptığı sırada parlamento binası önüne toplanan bazı göstericiler, hükümetin programını protesto ederek tepkilerini dile getirdi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com