Ukrayna krizi Güney Gaz Koridoru'nun önemini artırdı

Ukrayna krizi Güney Gaz Koridorunun önemini artırdı
Giderek derinleşen Ukrayna krizi, AB’nin enerjide Rusya’ya olan bağımlığını azaltabilecek Güney Gaz Koridoru’nun önemini arttırıyor

ANKARA (AA) - EMRE GÜRKAN ABAY - Giderek derinleşen Ukrayna krizi, AB’nin enerjide Rusya’ya olan bağımlığını azaltabilecek Güney Gaz Koridoru’nun önemini arttırıyor. 

Avrupa'nın en hızlı büyüyen enerji pazarı konumundaki Türkiye, Hazar Denizi’nden çıkartılacak Azeri gazını Avrupa’ya taşıyacak Güney Gaz Koridoru projesinde anahtar ülkelerden biri konumunda bulunuyor.

Atlantic Council Avrasya bölgesi uzmanlarından David Koranyi, AA muhabirinin sorularını yanıtlarken, giderek ithalata dayalı bir enerji pazarı haline gelen Avrupa için en önemli kaynaklardan birinin Türkiye üzerinden geçecek Güney Gaz Koridoru olduğunu söyledi.

Güney Gaz Koridoru’nun sonraki yıllarda genişletilebilecek şekilde tasarlandığını hatırlatan Koranyi, "Bu sayede Avrupa pazarına giriş yolları arayan Türkmenistan, Doğu Akdeniz ülkeleri, Irak ve hatta İran, bu projeye dahil olarak Avrupa için alternatif kaynakları sağlayan bir enerji otobanı olabilir" ifadesini kullandı.

Ukrayna’da yaşanan politik krize de değinen Koranyi, Rusya’ya olan enerji bağımlılığının, AB’nin krize müdahalesi açısından manevra alanını kısıtladığını belirtti.

Rusya’nın doğalgazı kesme ihtimalinin, Avrupa’nın enerji güvenliğini sağlamak için daha kararlı adımlar atmasına yol açtığını ifade eden Koranyi, "Bu adımlar öncelikle Rus enerji tekeli Gazprom’un pazardaki hakimiyetini azaltmak ve ortak bir enerji pazarı oluşturmak için" dedi.

- "Amerika'dan LNG sevkıyatları kısa vadede mümkün değil"

Son yıllarda yaşadığı kaya gazı devrimi ile enerji ithalatçısı konumundan, enerji ihracatçısı konuma geçen ABD’nin, Avrupa’ya kısa vadede gaz temin etmesinin mümkün olmadığını anlatan Koranyi, sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) sevkıyatlarının ancak 2015’te başlayabileceğini belirtti.

Asya pazarlarındaki LNG fiyatlarının da Amerikan gazı için daha cazip konumda olduğuna işaret eden Koranyi, "Asya pazarları her ne kadar daha karlı gibi dursa da sadece küresel LNG piyasasında daha fazla arz yaratmak bile fiyatları Avrupalı alıcılar için daha uygun bir duruma getirip, özellikle Orta Avrupa ve Balkanlar’da Rusya’ya yüksek oranda bağımlı olan ülkelerin elini güçlendirebilir" diye konuştu.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com