Ukrayna-Rusya-AB üçgeninde yeni gaz krizi

Ukrayna-Rusya-AB üçgeninde yeni gaz krizi
Rusya, Ukrayna'yı iki ülke arasındaki doğalgaz hattından fazla gaz almakla suçluyor.

Ukrayna üzerinden Avrupa'ya ulaşan Rus doğalgazında son günlerde azalma yaşanıyor. İtalya, Almanya, Avusturya ve Slovenya bu azalmayı doğruladı.

Konu ile ilgili açıklama yapan Rus enerji şirketi Gazprom'un üst düzey yöneticisi Aleksandr Medvedev, gaz sevkıyatındaki sorun nedeniyle Ukrayna'yı suçladı.

Medvedev, Ukrayna'nın yoğun kış şartları nedeniyle, doğalgaz hattından alması gereken orandan daha fazla gaz çektiğini belirtti.

Ukrayna, Rusya'dan aldığı doğalgazda fiyat indirimi istiyor. Ukrayna tarafı, bu konuda iki ülke arasında yapılması beklenen yeni görüşmelere AB yetkililerinin de katılmasını istiyor. Ancak Rusya, şu ana kadar Ukrayna'nın bu talebini yanıtsız bıraktı.

İki ülke arasında yaşanan gaz krizi en fazla Avrupa ülkelerini etkiliyor. Çünkü Avrupa, Rusya'dan aldığı doğalgazın yüzde 70'ini Ukrayna üzerinden geçen boru hattı aracılığıyla temin ediyor.

Rusya, Ukrayna ile sık sık yaşadığı bu tür sorunlar nedeniyle Güney Akım projesini faaliyete geçirerek Ukrayna'yı devre dışı bırakmayı amaçlıyor.(ANK)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
   Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com