Ukrayna'da AGİT heyetinin serbest bırakılması

Ukraynada AGİT heyetinin serbest bırakılması
Almanya, AGİT gözlemcileri için uçak gönderdi

BERLİN (AA) – Almanya Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Ukrayna’daki ayrılıkçılar tarafından serbest bırakılan AGİT gözlemcilerinin durumlarının iyi olduğunu, gözlemcilerin bugün geç saatlerde Alman Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçakla Berlin’e getirileceğini açıkladı.

Savunma Bakanı Ursula von der Leyen, Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier ile birlikte düzenlediği ortak basın toplantısında, AGİT gözlemcilerinin serbest bırakılmasını sağlayan müzakerecilere ve Rusya temsilcisi Vladimir Lukin’e teşekkür etti.  

AGİT heyetinin tüm üyelerini güvenli bir şekilde getirmek üzere Alman Hava Kuvvetleri’ne ait bir uçağın Ukrayna’na gönderildiğini belirten Leyen,  “Her şey planlandığı gibi giderse AGİT heyeti bugün geç saatlerde uçakla Berlin Tegel Havalimanı’nın askeri bölümünde olacak” dedi.

Yalnızca Alman askerlerin değil, AGİT heyetindeki Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Danimarka vatandaşı gözlemcilerin de aynı açıkla Berlin’e getirileceği bilgisini veren Leyen, bu ülkelerin savunma bakanlarının da Berlin’e gelmelerinin planlandığını, gözlemcilerin bakanlarıyla birlikte ülkelerine döneceğini söyledi.  

- Albay Schneider ile telefonda görüştü

Rusya yanlısı ayrılıkçılar tarafından 8 gün alıkonan AGİT müzakere heyetindeki Alman Albay Axel Schneider ile telefonda görüştüğünü belirten Leyen, Alman askeri gözlemcinin kendisine Rusya temsilcisi Vladimir Lukin’in serbest kalmalarını sağlamak için büyük çaba gösterdiğini anlattığını kaydetti.

Savunma Bakanı Leyen, “Albay Schneider, heyetteki gözlemcilerin bu zor anlarda ülkelerini en iyi şekilde temsil ettiklerini anlatarak benim de bunu vurgulamamı rica etti” şeklinde konuştu.  

- Steinmeier’den teşekkür

Dışişleri Bakanı Frank-Walter Steinmeier de yaptığı açıklamada, AGİT heyetinin serbest bırakılmasını sağlamak için çok yoğun diplomatik çaba gösterdiklerini belirterek, “Sonunda tüm gözlemci heyetinin ve aynı zamanda Ukraynalı askerlerin serbest kalmasını sağlamaktan çok büyük mutluluk duyuyorum” dedi.  

Bu sonucun alınmasında AGİT çalışanlarının, müzakere heyetinin, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland’ın, AGİT Dönem Başkanı İsviçre’nin Konfederasyon Başkanı Didier Burkhalter ile Rusya temsilcisi Vladimir Lukin’in büyük çabaları olduğunu vurgulayan Steinmeier, “Bu mutlu sonuç için katkıda bulunan herkese kalpten teşekkür ediyorum” dedi.

AGİT heyetinin serbest bırakılmasından büyük mutluluk duyduğunu ancak bölgede krizin devam ettiğine dikkati çeken Steinmeier, tüm taraflara gerilimin düşürülmesi ve siyasi çözüme dönük adımlar atılması çağrısında bulundu.  

“Dün Odessa’da 40’tan fazla kişinin öldüğü trajedi umarım bir son olur, bir daha tekrarlanmaz”  diyen Steinmeier, “Şiddetin şiddeti doğurduğunu, buna şimdi son verilmezse, bir noktada bu şiddet olaylarının önüne artık hiçbir şekilde geçilemeyeceğini unutmamak gerekiyor. Bu nedenle ilgili tüm taraflardaki siyasi sorumlulara çağrıda bulunmak istiyoruz. Artık kimse ateşe körükle gitmemeli. Savaş söylemine son verilmeli. Ukrayna’da siyasi çözüm arayışı yoluna geri dönülmeli” şeklinde konuştu. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com