Ukrayna'da cumhurbaşkanlığı seçimine doğru

Ukraynada cumhurbaşkanlığı seçimine doğru
Tek taraflı bağımsızlık ilan ederek Rusya'ya bağlanan Kırım'da, Ukraynalılar ve Tatar Türkleri, Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmaya hazırlanıyor

AKMESCİT (AA) –  Tek taraflı bağımsızlık ilan ederek Rusya'ya bağlanan Kırım'da, Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmak isteyen 6 bin Ukraynalı ve Tatar Türkü kayıt yaptırdı.

Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) üyesi, Kırım Cumhuriyeti Siyasi İnceleme ve Siyasi Tahmin Merkezi Başkanı İskender Bariyev, Kırım’da yaşayan Ukrayna vatandaşlarına cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanma imkanının sağlanması konusunda AGİT ve Ukrayna Devlet Başkanı Vekili Aleksandr Turçinov’a başvurduklarını söyledi.

İkameti Kırım'da bulunan 6 bin kişinin Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanmak için kayıt yaptırdığını vurgulayan Bariyev, bu seçmenlerin, Uyrayna'nın yarımadaya en yakın seçim bölgesi Herson'da oy kullanmasının kararlaştırıldığını bildirdi.

Seçimin her turu için yaklaşık 200 kilometre uzaklıktaki Herson'a gidişinin zor ve masraflı olacağına dikkati çeken Bariyev, Kırım Tatarlarının konvoy halinde oy kullanmaya gideceğini söyledi.

Bariyev, 19 Mayıs 2014 tarihine kadar seçmen listesine kaydolmayanların 25 Mayıs'ta Herson'da yapacakları başvuruyla, seçimin ilk turunda olmasa da ikinci turunda oy kullanabileceğini savundu.

Tatar Türklerinin ve Ukraynalıların oy kullanmak için Ukrayna'ya geçmesine Rusya yanlısı Kırım yönetimince izin verilmeme ihtimalinin çok yüksek olduğuna dikkati çeken Bariyev, böyle bir durumun Rusya Federasyonu’nun nasıl bir hukuk devleti olduğunu ortaya koyacağını ifade etti.

Kırım Tatarlarının, Rusya yanlısı yönetimin silahlı güçlerince oy kullanmalarına izin verilmemesi halinde, sınır hattındaeylem yapacağı, dünya kamuoyunun dikkatini çekmeye çalışacağı belirtiliyor.

Ukrayna'da aylarca süren olayların ardından, dönemin Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, muhalefet liderleri, Avrupa Birliği ve Rusya temsilcileriyle şubat ayında yaptığı toplantıda erken seçim kararı aldıklarını açıklamıştı.

Ülkenin doğusundaki Donetsk ve Lugansk kentlerinin konrolünü ellerinde bulunduran Rus yanlısı ayrılıkçılar, bölgelerinde Ukrayna cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılmayacağını bildirmişti.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com