Ukrayna'da cumhurbaşkanlığı seçimine doğru

Ukraynada cumhurbaşkanlığı seçimine doğru
Siyasi krizle sarsılan ve pazar günü yeni cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gidilecek Ukrayna'da seçim havası pek hissedilmiyor

KİEV  (AA) - Siyasi krizle sarsılan ve pazar günü yeni cumhurbaşkanı seçmek için sandık başına gidilecek Ukrayna'da seçim havası pek hissedilmiyor.

Kiev'deki Ukrayna Merkez Seçim Kurulun'da pazar günü yapılacak cumhurbaşkanlığı siçeminin hazırlıklar devam ederken, önceki seçimlere kıyasla ülke genilinde tanıtım afişlerinin az, alışılagelmiş kampanyaların zayıf olduğu görülüyor.

Yaklaşık 35 milyon seçmenin bulunduğu Ukrayna'da seçim havası hissedilmiyor. Bağımsızlık Meydanı'nın çevresindeki barikatlar halen yerinde duruyor ve Kiev'de halk normal yaşamına devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı seçiminde favori gösterilen işadamı Petr Poroşenko ile eski Başbakan Yuliya Timoşenko'nun aralarında bulunduğu 21 aday yarışacak.

Tek taraflı bağımsızlığını ilan ederek Rusya'ya bağlanma kararı alan Kırım'da seçim yapılamayacağı açıklandı, Rus yanlısı ayrılıkçıların yönetiminde bulunan doğu kentlerinde ise nasıl seçim yapılacağı belirsizliğini koruyor.

- 6 bin Kırımlı kayıt yaptırdı

Kırım'da toplam 1,5 milyon, Sivastopol'de ise 300 bin seçmen bulunuyor. Devlet Başkanlığı seçimlerinde oy kullanmak isteyen Kırım vatandaşlarının Merkez Seçim Komisyonu'ndan kimlikleriyle oy kullanma talebinde bulundukları belirtiliyor.

Merkez Seçim Komisyonun'dan yapılan açıklamada, Kırım vatandaşlarının son tarih olan 19 Mayıs'a kadar seçmen listelerine kayıt yaptırdıklarını ve oy kullanmaya hak kazandıkları ifade edildi.

Buna göre Kırım'da 4 bin 451, Sivastopol'den bin 587 seçmen için oy pusulası hazırlandı. Toplam 6 bin 38 seçmenin bin 483'ünün Kiev'de, diğerlerinin ise Ukrayna'nın değişik bölgelerinde sandık başına gidecekleri tahmin ediliyor.

Kırım vatandaşları herhangi bir seçim merkezinde pasaportlarını ibraz ederek oy kullanabilecek.

Pazar günü yapılacak seçim için 32 bin 244'ta oy kulanılacağı bunlardan bin 86'sının Kiev'de bulunacağı açıklandı.

Merkez Seçim Komisyonun'dan, ülkenin doğusunda da seçim hazırlıklarının sürdürüldüğü ve o bölgeye sandıkların taşındığı, fakat birçok noktanın işgal edilerek seçimin sabote edilmeye çalışıldığı bildirildi.

- Doğuda seçim çalışmaları bloke edilmiş durumda

Merkez Seçim Komisyon Başkan Yardımcısı Andrii Magera AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kırım ve Sevastopol'de toplam 1 milyon 800 bin seçmenin bulunduğunu fakat Ukrayna Devlet Başkanlığı seçimlerinin bu iki bölgeyi kapsamadığını söyledi. 

Kırım yarımadasında yaşayan vatandaşların bazılarının seçimlerde oy kullanma hakkı elde etmek üzere adres değişikliği yapma talebinde bulunduklarını aktaran Magera, bunlardan büyük çoğunluğunun Kiev'de olmak üzere Ukrayna'nın genelinde oy kullanmaları için gerekli çalışmaların yapıldığını kaydetti.

Magera ülkenin doğusundaki gelişmelerle ilgili de şunları söyledi:

"Lugansk ve Donetsk bölgelerinde ise seçim çalışmaları bloke edilmiş durumda. Orada Seçim Komisyonu'nun çalışmalarına izin verilmediği gibi bazı binalar da işgal edilmiş durumda. 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek seçim nasıl bir ortamda olacağı konusunda bir şey söylemek şu an için zor. Yalnız ülkenin bir bölümünün sandık başına gitmemesi sonucu değiştirmez. Yapılan seçimler geçerli sayılacaktır. Çünkü genel olarak tüm ülkenin sandık başına gidebileceği legal bir seçimdir. Bu bölgelerde yaşayan ve oy kullanmak isteyen vatandaşların oylarını başka bölgelerde kullanma olanağı olmayacak."

- Sağ Sektör seçim güvenliğini sağlamaya hazırlanıyor

Sağ sektör örgütü olarak Rus yanlısı ayrılıkçıları karşı koyan Ukrayna yanlıları partileşerek, liderleri Dimitriy Yaroş'la seçimde yarışmaya hazırlanıyor.

Partinin Kiev ofisin'den Yuriy Vietnamets, seçimin daha öncekiler gibi hissedilmediğini, bunun da ülkenin içinde bulunduğu durumdan kaynaklandığını ifade etti.

Seçim sürecinde Rusya yanlısı ayrılıkçıların seçimleri sabote etmesi ihtimaline karşı duracaklarını anlatan Vietnamets, "Silahlı ya da silahsız seçim merkezlerini provokasyonlara karşı koruyacağız" dedi.

Kiev Belediyesi önünde de çeşitli sanat çalışmaları yapan, görüntü yönetmeni Yuriy Garmaş da seçimlere afişlerle, konvoylarla hazırlanılmasından yana olmadığını herkesin adayları tanıdığını vurguladı.

Garmaş, "Afişlerle, billboardlarla adayların tanıtıldığı zaman değil şu an. Ülkede bazı bölgeler işgal atnıda, Kırım elden gitti. Rusya'nın başında Putin olduğu sürece de Kırım'ı geri alabileceğimizi sanmıyorum" değerlendirmesinde bulundu.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com