Ukrayna'da devlet başkanlığı seçimine doğru

Ukraynada devlet başkanlığı seçimine doğru
İngiltere Dışişleri Bakanı Hague:

LONDRA (AA) - İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, Ukrayna halkının, İngiltere'nin güçlü desteğine sahip olduğunu belirterek pazar günü yapılacak devlet başkanlığı seçimlerinin, Ukrayna'da müreffeh ve istikrarlı bir gelecek için hayati önem taşıdığını söyledi.

İngiltere Dışişleri Bakanlığı tarafından yayınlanan video mesajında Ukrayna'daki seçmene seslenen Hague, "Bu pazar, ülkenizin tarihindeki en önemli seçimlerinden biriyle karşılaşacaksınız. Seçim, Ukrayna için daha müreffeh ve istikrarlı bir gelecek yolunda hayati önem taşıyan bir adım olacak. Oy verebilen tüm Ukraynalıların bu temel hakkı kullanacağını umuyorum" dedi.

Silahlı ayrılıkçılar ve onların destekçilerinin, birliği bozan eylemler ve kışkırtıcı açıklamalardan uzak duracağını, halkın sesinin duyulması için haklarına saygı göstereceğini umduğunu dile getiren Hague, "Bölgelerin büyük çoğunluğunda seçimler için hazırlıklar iyi gidiyor, bu açıkça ortada" dedi.

Hague, çok sayıdaki kişinin oy kullanmaya hazır olduğunu, seçimlerin özgür ve adil geçeceğinden emin olmak için Ukrayna hükümetinin ellerinden gelen her şeyi yaptığını belirterek şöyle konuştu:

"Arkanızda uluslararası toplumun desteği var. Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) son yıllardaki en geniş seçim gözlemcisi heyetini kuruyor. Bulgaristan, Macaristan, Almanya, Yunanistan, Fransa, Letonya, ABD ve 36 farklı ülkeden eğitimli denetçilere, 100 İngiliz gözlemci katılacak. Ayrıca, uzun demokrasi geleneğimizi ülkenizde temsil edecek ve Ukrayna'yı kimin yöneteceğini seçme hakkınızı savunmak için ​İngiliz milletvekilleri de orada olacaklar. Bu hafta sonundaki seçim, Ukrayna halkının devlet başkanlarını seçmeleri, geleceklerini bağımsız, egemen ve barışçıl bir devlette biçimlendirmek için büyük bir fırsat. Bizim güçlü desteğimize sahipsiniz."

Bu arada Hague, dün Ukrayna'nın doğusundaki Donetsk bölgesinde Rusya yanlısı silahlı ayrılıkçıların bir kontrol noktasına düzenlediği saldırıyı da kınayarak, saldırıda hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerini iletti. 

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com