Ukrayna'da direnişciler hükümete geri adım attırdı

Ukrayna'da direnişciler hükümete geri adım attırdı
Ukrayna’da hükümete muhalefet olan direnişçiler sonunda Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç’e ana isteklerinin çoğunu kabul ettirdi.

Ukrayna’da yaşanan olayların ardından Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç sonunda geri adım attı ve ülkeyi parçalanmaktan kurtardı.

Hürriyet’in haberine göre varılan anlaşmaya göre Başbakan Nikolay Azarov’u görevden almayı kabul eden Cumhurbaşkanı Yanukoviç, onun yerine ana muhalefet partisi Vatan lideri Arseniy Yatsenyuk’u Başbakan atayacak. İkinci muhalif lider Darbe partisi lideri ve eski dünya boks şampiyonu Vitaliy Kliçko ise Başbakan Birinci Yardımcısı olacak. En önemli taviz ise Ukrayna’da yönetimin tek elde toplanmaması için anayasal değişiklik yapılarak başkanlık sisteminden parlamenter sisteme geçişi sağlayacak yasa değişikliği çalışmalarının başlatılması iktidar ile muhalefet arasında karalaştırılmış oldu.

Cumhurbaşkanı Yanukoviç’in kabul ettiği bu üç ana madde karşılığında muhalefet liderleri de 24 saat içerisinde başkent Kiev merkezinde üç aydan beri devam eden direnişi sonlandırma sözü verdi. Ukrayna üst düzey yönetimin kademelerine muhalefetin gelmesi önümüzdeki Pazartesi gerçekleşmesi bekleniyor. (UGE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com