Ukrayna’da halk meydanlarda!

Ukrayna’da halk meydanlarda!
Hafta içinde saldırıya uğrayarak ağır yaralanan gazeteci Tetyana Şornovil’in başına gelenler göstericiler tarafından öfkeyle karşılandı

Ukrayna’da sular durulmuyor.

Ukrayna’nın Avrupa’dan uzaklaşarak, Rusya’ya yakınlaşmasından rahatsız olan halkın Başkent Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda gösterileri devam ediyor.

Pazar günkü gösteriye 50 binden fazla kişinin katıldığı belirtildi.

Haftalardır süren protestolar, ilk günkü kadar protestocu toplayamasa da, hafta içinde saldırıya uğrayarak ağır yaralanan gazeteci Tetyana Şornovil’in başına gelenler göstericiler tarafından öfkeyle karşılandı.Şornovil, yazdığı haberlerden birinde Ukrayna liderine rezidansı yasadışı olarak özelleştirdiği suçlamasında bulunmuştu.

Gazeteci Şornobil, arabasından zorla dışarı çıkartılıp dövülmüş ve ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştı.

Protestocular, Devlet Başkanı Yanukoviç’in Mezhygirya’daki rezidansına doğru onlarca arabayla harekete geçmeyi planlıyor.

Ukrayna muhalefeti, hükümeti saldırılardan sorumlu tutarken; polisin hükümet yanlısı bir tavır sergileyerek muhalefeti suçlaması dikkatlerden kaçmadı.

Muhalif lider Arseniy Yatsenuk yaptığı açıklamada, “Üç ana talebimiz var: Polis tarafından tutuklanmış masum göstericilerin serbest bırakılması, haydutların hapsedilmesi ve hükümetin dağılması“ şeklinde konuştu.Ukrayna, AB ile Ortaklık Anlaşması’nı ertelediğini açıkladıktan sonra 17 Aralık’ta Rusya ile 11 milyar euroluk kredi anlaşması imzalamıştı. Bu anlaşma, Ukrayna’nın AB’den daha da uzaklaştığı şeklinde yorumlanıyor.

Dünyanın neresinde olursa olsun gerçekleri yazan gazeteciler kadın-erkek demeden şiddet görürken, halk ülkesine sahip çıkmaya çalışıyor. (LAE)

Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com