Ukrayna'da keskin nişancı ateşiyle öldürülen protestocular

Ukraynada keskin nişancı ateşiyle öldürülen protestocular
Göstericilerin ölümüyle ilgili soruşturmada elde edilen bulgular kamuoyuyla paylaşıldı

KİEV (AA) – Ukrayna’da yönetim karşıtı gösteriler sırasında protestocuların keskin nişancı ateşiyle öldürülmesi hakkında yürütülen soruşturmada elde edilen bulgular kamuoyuyla paylaşıldı.

Ülkedeki geçici hükümetin İçişleri Bakanı Arsen Avakov, televizyonda yayınlanan basın toplantısında, şubat ayındaki gösteriler sırasında emniyete bağlı keskin nişancıların, Kiev’in Bağımsızlık Meydanı’nda (Maidan) hükümet binalarına yürüyen protestoculara ateş açtığını soruşturmanın ortaya koyduğunu söyledi.

Avakov, 17 kişinin Ekim Sarayı Kültür Merkezi'nde mevzi alan keskin nişancılar tarafından öldürüldüğünü, sadece bir keskin nişancının sekiz kişiyi katlettiğini açıkladı.

Arsen Avakov, güvenlik görevlilerinin daha sonra “herhangi bir soruşturma yapılabileceği düşüncesiyle” kanıtları örtbas etmek ve ortadan kaldırmak için harekete geçtiğini bildirdi. Avakov, “Kıyafetler yakıldı, silahlar atıldı ve belgeler yok edildi” dedi. Avakov, selefi Vitali Zakharçenko’yu da gösteriler sırasında muhalefeti korkutmak ve bastırmak için katiller ve eşkiyalardan oluşan çeteleri görevlendirmekle suçladı.

Çeteler arasında, "patronluğunu Yanukoviç ve Zakharçenko’nun yaptığı yeraltı dünyasından bir ismin" bulunduğunu ifade eden Avakov, keskin nişancı ateşiyle vurulan çevik kuvvet üyeleri de olduğu yönündeki açıklamalar konusunda ise polis cinayetlerinden kimlerin sorumlu olduğunun, hala süren geniş kapsamlı soruşturma çerçevesinde değerlendirileceğini belirtti.

Ukrayna Gizli Servisi’nin başında bulunan Valentin Nalyvaiçenko da Ukrayna’nın görevinden azledilen Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç’in bu cinayetlerin emrini verdiğini iddia etti. Nalyvaiçenko, Rusya gizli servisi FSB’nin yönetim karşıtı gösterilerin bastırılması girişimlerine yardım ettiği yönünde kanıtların bulunduğunu ifade ederek, FSB üyelerinin 26 Aralık’ta ve 6 Ocak’ta Ukrayna’daki bir güvenlik tesisine konuşlandırıldıklarını belirtti.

Bu kişilerin sonrasında yönetim karşıtı gösterilere karşı önlemlerin planlanması ve uygulanmasına yardım ettiklerini belirten Nalyvaiçenko, Rusların Ukrayna gizli servisi başkanını bile sorguladıklarını savundu.

Valentin Nalyvaiçenko, ocak ayı sonunda gösteriler kanlı sokak çatışmalarına dönüştüğü sırada Rusya’nın “Maidan’daki göstericilerin ortadan kaldırılması ve infazların organize edilmesi için” Kiev’e patlayıcı, silah ve kalabalıkların kontrolünde kullanılan malzeme taşıyan uçaklar gönderdiğini söyledi.

RIA Novosti ajansının haberine göre, FSB bu iddiaları derhal yalanladı.

Başsavcı Oleh Makhnitski ise “Kara Süvari” adı verilen elit çevik kuvvet biriminin 12 üyesinin göstericilere ateş açmak suçlamasıyla tutuklandığını söyledi.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com