Ukrayna'da son durum!..

Ukrayna'da son durum!..
ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, "Reform İçin Ukrayna Demokratik İttifakı" lideri Vitaliy Kliçko ile bir araya geldi

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Ukrayna'daki temasları çerçevesinde, "Reform İçin Ukrayna Demokratik İttifakı" (UDAR) lideri Vitaliy Kliçko ile bir araya geldi.

İttifak'tan yapılan yapılan yazılı açıklamaya göre, Vitaliy Kliçko, Kerry ile görüşmesinde, ülkede 25 Mayıs'ta gerçekleştirilecek erken devlet başkanlığı seçimlerinin aksamamasının önemini vurguladı.

Kliçko, “Şu anda devlet başkanlığı erken seçimlerinin aksamaması çok önemli ve seçimlerin parlamento tarafından belirlenen 25 Mayıs'ta yapılmasından yanayız. Ülkeye meşru bir devlet başkanı lazım” ifadesini kullandı.

ABD'ye, Ukrayna'ya yapacağı mali yardımdan dolayı teşekkür eden Kliçko, “Günümüzde Ukrayna üzerinden Avrupa ve dünyada demokrasi ve istikrar için mücadele hattı geçiyor. Bu yüzden şu anda Ukrayna'nın Avrupa'ya entegrasyonu sürecini hızlandırmak gerekir” değerlendirmesinde bulundu.

Açıklamada, tarafların, Ukrayna topraklarında Rus işgalinin kabul edilemez olduğuna ve bölgedeki durumun normale dönüştürülmesine yönelik AGİT gözetleme heyetinin incelemelerde bulunmasına ilişkin de görüş alışverişinde bulunduğu aktarıldı.

Kerry, ülkedeki temasları çerçevesinde, devlet başkan vekili Aleksandr Turçinov ve Başbakan Arseniy Yatsenyuk ile temaslarda bulunmuş, ayrıca başkentteki Bağımsızlık Meydanı'na giderek, eylemler sırasında ölenlerin anısına çiçek bırakmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
Çok Okunanlar
    Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
    Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
    E-Posta: info@sansursuzhaber.com