Ukrayna'da yönetim karşıtı gösteriler

Ukraynada yönetim karşıtı gösteriler
Cumhurbaşkanı Yanukoviç, Kiev'deki olaylardan muhalefet liderlerini sorumlu tuttu:

KİEV (AA) – Ukrayna Cumhurbaşkanı Viktor Yanukoviç, başkent Kiev'de gece boyunca devam eden ve 25 kişinin yaşamını yitirmesine neden olan olaylardan muhalefet liderlerini sorumlu tuttu. 

Dün yeniden tırmanışa geçen çatışmaların ardından ilk kez sessizliğini bozan Yanukoviç, Cumhurbaşkanlığı resmi internet sitesinde yaptığı açıklamada ilk günden bu yana muhalefeti diyaloğa çağırdığını, güç kullanılmasına kesinlikle karşı olduğunu belirtti. 

İktidarın dökülen tek bir damla kana dahi değmeyeceğine işaret eden Yanukoviç, uzlaşma sağlamak için çeşitli girişimlerde bulunduğunu ancak halkı silahlanmaya çağıran muhalefet liderlerinin çizgiyi aştığını belirtti. 

Çatışmalar sırasında da hep uzlaşmadan yana bir tutum izlediğini ifade eden Yanukoviç, bu çerçevede belirli bir diyaloğun sağlandığını ve gösterilerle ilgili olarak geçen aralık ayındaki olaylardan hemen sonra ve 17 Şubat'ta iki kez af ilan edildiğini hatırlattı. 

Muhalefet liderlerinin af yasasının ilanından bir gün sonra meydandaki göstericiler arasındaki radikal kesimi silahlı çatışmaya çağırdığını ileri süren Yanukoviç, muhalefetin Ukrayna'yı değiştirecek yasaların oylamaya sunulacağı parlamentonun açılışını beklemek yerine Verhovna Rada'yı (parlamento) engellediğini vurguladı.

Muhalefeti halktan her hangi bir yetki almadan, yasadışı olarak ve anayasayı çiğneyerek tüm hakimiyeti ele geçirmeye çalışmakla suçlayan Yanukoviç, "Muhalefet liderleri, demokrasi ilkesine hiçe saymıştır. Demokrasi ilkesine göre iktidar, sokaklar ya da meydanlarda değil seçim sandığında belirlenir. Muhalefet liderleri, halkı silahlanmaya çağırarak çizgiyi aşmış, hukuku ihlal etmiştir. Şiddet olaylarından sorumlu olanlar, en kısa zamanda mahkeme karşısına çıkarılacak" dedi.

Barışçıl bir çözüm arayışında olduklarını iddia eden muhalefet liderlerine bir an önce şiddet olaylarına son verme çağrısında bulunan Yanukoviç, "Muhalefet liderler, kendileri ile radikal güçler arasında bir sınır çizmek zorundadır. Yoksa radikalleri desteklediklerini kabul etmiş olacaklar. O zaman da süreç, tamamen farklı bir mecraya yönelecek" dedi. 

Çatışmaları durdurmak için hala çok geç olmadığına, krizi çözmek için şiddet olayları yerine diyalog ve uzlaşma yolunu kullanmak zorunda olduklarına dikkati çeken Yanukoviç sözlerine şöyle devam etti: "Güç kullanmanın yanlış bir yaklaşım olduğuna inanıyorum. Daha iyi ve etkili bir yol var:. Ortak bir dil bulmak ve uzlaşmak. Bu durumda, hem hükümet hem de muhalefet kaybedebilir ama Ukrayna kazanır”.

Çatışmalarda ölenlerin artık geri gelmeyeceğine, iktidar peşindeki bazı çevrelerin kendi emelleri için yüksek bir bedel ödettiklerine işaret eden Yanukoviç,  bu bedelin daha da yüksek olmaması için artık kendilerine gelmeleri,  müzakere masasına oturarak Ukrayna'yı kurtarmaları gerektiğini vurguladı. 

Devleti yok etmeleri halinde gelecek kuşakların kendilerini asla affetmeyeceğini belirten Yanukoviç, çatışmalarda yakınlarını yitirenlere de başsağlığı diledi. 

Ukrayna'daki yönetim karşıtı gösteriler, kasım ayında Yanukoviç'in Ukrayna'nın Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı (DCFTA) geri çevirmesinin ardından başlamıştı. 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com