Ukrayna'da yönetim karşıtı gösteriler

Ukraynada yönetim karşıtı gösteriler
Muhalif lider Yatsenyuk:

KİEV (AA) – Ukrayna'nın muhalif liderlerinden Arseniy Yatsenyuk, "Şu anda taraflar arasında ateşkes ilan edildi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılmasına karar verildi" dedi.

Ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında yapılan görüşmenin ardından basına açıklamada bulunan Yatsenyuk, emniyet güçlerinin bu gece protestocuların bulunduğu Bağımsızlık Meydanı'na yapmayı planladığı saldırının düzenlenmeyeceğini belirterek, taraflar arasında ateşkesin sağlandığını dile getirdi.

Meydana yapılması öngörülen “Saldırı ve temizlemenin” iptal edildiğini ve bunun "İyimser bir haber" olduğunu vurgulayan Yatsenyuk, “Şu anda taraflar arasında ateşkes ilan edildi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılmasına karar verildi” diye konuştu.

Yatsenyuk, ülke yönetiminin “olağanüstü durum ilan etmek ve meydana saldırı düzenlemek istediğini" ileri sürerek, “Bu görüşmenin ardından, meydanımıza planlanan saldırının yapılmayacağını artık açık söyleyebiliriz” dedi. Yatsenyuk, insan hayatının en önemli şey olduğunu vurgulayarak, “Biz, saldırıyı ve temizlemeyi durdurduk” ifadesini kullandı.

-Muhalefet lideri Kliçko

Udar Partisi lideri Vitaliy Kliçko da, Devlet Başkanı Yanukoviç'ten meydana saldırı yapılmayacağına ilişkin güvence aldıklarını ifade ederek, burada aslında ateşkesin söz konusu olduğunu vurguladı.

Kliçko, en önemlisinin, hükümetin kışkırttığı ve imkan verdiği kan dökülmesini durdurmak olduğuna dikkati çekerek, "Artık Batı'nın tüm yaptırım vaatlerinden sonra, Yanukoviç, nasıl sözünde durabilecek, göreceğiz” ifadesini kullandı.

Devlet Başkan Yanukoviç ile Batkivşçina (Vatan) Partisi lideri Arseniy Yatsenyuk, Udar (Darbe) Partisi lideri Vitaliy Kliçko ve Svoboda (Özgürlük) Partisi lideri Oleg Tyagnibok arasında yapılan görüşmede, Ukrayna Parlamentosu Başkanı Vladimir Ribak ve ülkedeki siyasi krizin çözümüne yönelik oluşturulan çalışma grubu üyeleri yer aldı. Görüşmenin ardından taraflar arasında ateşkesin sağlanması, kan dökülmesinin sona erdirilmesi ve ülkedeki durumun istikrara kavuşturulmasına yönelik müzakere sürecinin başlatılması konusunda mutabakat sağlanmıştı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com