Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Meclis, eski Başbakan Timoşenko'nun serbest bırakılmasının hızlandırmasına ilişkin karar aldı

KİEV (AA) - Ukrayna meclisinde, cezaevinde bulunan eski Başbakan ve Vatan Partisi'nin lideri Yulya Timoşenko'nun serbest bırakılmasına ilişkin dün kabul edilen yasanın yürürlüğe girmesini sağlayacak karar alındı.

Meclis tarafından BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 19. maddesinin uygulanması için Ceza Kanunu ve Ceza Muhakemesi Kanunu'nda değişiklik öngören yasaya ilişkin dün alınan karar, Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'in imzası olmadan bugün yapılan oturumda kabul edildi.

 Kararda, Ukrayna halkının egemen kararından yola çıkarak, Timoşenko'nun acilen serbest bırakılmasının kararlaştırıldığı bildirildi. Söz konusu karar için 332 milletvekili "evet" oyu kullanırken,  mecliste “Yulya'ya Özgürlük” sloganları atıldı. 

Dün kabul edilen yasa, BM Yolsuzlukla Mücadele Sözleşmesi'nin 19. Maddesi gereği, Timoşenko'nun suçsuz olduğunu karara bağlıyor.

Timoşenko'nun kızı Yevgeniya ise ailesi, yakınları, partililer ve bazı diplomatların, Timoşenko'nun hastanede bulunduğu Kharkov'a doğru hareket ettiğini ifade etti.

Öte yandan, Ukrayna'daki  siyasi krize çözüm için yönetim ve muhalefet arasında uzlaşmaya varılmış olmasına rağmen, ülkenin doğu kesimini temsil eden milletvekilleri yerel yetkililere sorumluluklarını üstlenmeleri çağrısında bulundu. 

Kharkiv'de toplanan milletvekilleri, yerel yetkililerden, bulundukları bölgelerde anayasal düzeni sağlamak için sorumluluk üstenmelerini istedi.

Bazı milletvekilleri, ülkenin batısındaki Avrupa yanlısı göstericilerin güç gösterilerinden korunmak için gönüllü birimler kurulması önerisini gündeme getirirken, ordu birimlerine de tarafsızlıklarını muhafaza etmeleri ve cephanelikleri korumaları uyarısında bulunuldu.

Ukrayna Devlet Başkanı Yanukoviç'in de Kiev'den ayrılarak, parti yandaşlarıyla görüşmek için Kharkiv'e geldiği belirtilmişti.

Ülkenin Rusya ile yakın ilişki isteyen doğu bölgesinde bulunan Kharkiv, Yanukoviç'e verilen desteğin de önemli bir merkezi olarak biliniyor.

 

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
 • Çok Okunanlar
   Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
   Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
   E-Posta: info@sansursuzhaber.com