Ukrayna'daki gelişmeler

Ukraynadaki gelişmeler
Son gelişmeler, ülkeyi aylardır sarsan siyasi krizi yeni bir dönemece soktu

ANKARA (AA) – Ukrayna'yı geçen yılın sonundan bu yana sarsan yönetim karşıtı gösteriler ve siyasi kriz, ulusal meclisin devlet başkanlığı yetkilerini Meclis Başkanı Aleksandr Turniçov'e devretmesiyle yeni bir dönemece girdi. 

Cezaevindeki eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasını sağlayan meclis, devlet başkanlığı görevini yerine getirmemekle itham ettiği Viktor Yanukoviç'i devre dışı bırakma kararı aldı.  

Son açıklamalarında meclisin kararlarını kabul etmeyeceğini vurgulayan ve en son Kharkiv'e gittiği bildirilen Yanukoviç'in şu anda nerede olduğu ve son gelişmelere ne tepki vereceği ise merak konusu.

"Turuncu Devrim" ile bir dönem çok konuşulan Ukrayna, yeniden dünya gündeminin ilk sırasına yerleşirken, ülkeyi son aylarda adım adım krize sürükleyen gelişmeler şunlar oldu: 

21 Kasım – Ukrayna Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç, ülkesinin Rusya ile ilişkilerine zarar vereceğini gerekçe göstererek AB'nin önerdiği Ortaklık Anlaşması ile Derin ve Kapsamlı Serbest Ticaret Anlaşması'nı geri çevirdi. Yanukoviç'in kararı, muhalifleri sokağa döktü. 

30 Kasım – Yönetim karşıtı gösteriler sürerken, Ukrayna polisinin eylemcilere sert müdahalesi gösterilere verilen desteğin artmasına katkıda bulundu.

1 Aralık – Başkent Kiev'deki yönetim karşıtı gösterilere katılanların sayısı 300 bini buldu. Göstericiler, Kiev belediye binasını ele geçirdi.

17 Aralık –  Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Ukrayna'ya satılan doğal gazın fiyatının düşürülmesi ve Ukrayna'ya katkıda bulunmak için Rusya'nın 15 milyar dolar değerinde devlet tahvili almasının kararlaştırıldığını açıkladı. Putin ve Yanukoviç, söz konusu kararların herhangi bir koşula bağlı tutulmadığını ileri sürdü.

22 Ocak – Protesto gösterileri devam ederken polis ve göstericiler arasında çıkan çatışmalarda üç gösterici hayatını kaybetti.

28 Ocak –  Ukrayna Başbakanı Nikola Azarov, ülkedeki krizin barışçı yollardan çözümüne yeni fırsatlar oluşturulması için görevinden istifa ettiğini açıkladı ve meclis, tepkilere neden olan gösteri yasasını yürürlükten kaldırdı.

31 Ocak – Muhaliflerin önde gelen isimlerinden olduğu belirtilen ve 22 Ocak'tan sonra kendisine ulaşılamayan Dmitriy Bulatov dövülmüş halde bulundu. Bulatov, kendisini kaçıranların Rusya yanlısı bir grup olduğunu ileri sürdü. 

18 Şubat – Protesto gösterileri sırasında 10'u polis 26 kişi hayatını kaybetti, yüzlerce kişi yaralandı. Polis Bağımsızlık Meydanı'ndaki göstericilere müdahale etti.

21 Şubat - Gösteriler sırasındaki çatışmalarda hayatını kaybedenlerin sayısının 70'in üzerine çıktığı belirtilirken, yönetim ve muhalefet arasında uzlaşma sağlandı.

Devlet Başkanı Yanukoviç ile muhalefet liderleri arasında Avrupalı bakanların da katıldığı toplantıda imzalanan anlaşmada, 2004 anayasasına dönülmesi, ulusal birlik hükümetinin kurulması, devlet başkanlığı seçiminin Aralık 2014'ten önce yapılması, devlet başkanı ile hükümet ve parlamentonun yetkilerini dengeleyecek anayasal reformların hemen başlatılarak Eylül 2014'e kadar tamamlanması maddelerine yer verildi. 

Ancak uzlaşma, sokak gösterilerinin son bulmasını sağlayamadı. Bu arada, Ukrayna parlamentosu, cezaevinde bulunan eski Başbakan Yulia Timoşenko'nun serbest bırakılmasını sağlayacak yasayı onayladı.

22 Şubat – Güvenlik güçlerinin Kiev'de yönetim binalarının bulunduğu bölgeden çekildiği ve protestocuların başkentin "kontrolünü ele geçirdiği" bildirildi.

Kiev'den ayrılarak, kendisine verilen desteğin önemli merkezlerinden biri olarak bilinen Kharkiv kentine giden Viktor Yanukoviç, olayları "darbe" diye niteleyerek istifa etmeyeceğini açıklarken, serbest bırakılan Timoşenko devlet başkanlığına adaylığını koyacağını bildirdi ve Kiev'de halkın karşısına çıkarak eylemleri sürdürmeleri çağrısında bulundu.

23 Şubat - Ukrayna parlamentosu, devlet başkanına ait yetkileri, Meclis Başkanı Aleksandr Turçinov'a verdiğini duyurdu. Parlamento, ayrıca bazı bakanların görevlerinden azledilmeleri kararını aldı.

Kaynak: Haber Kaynağı
Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Mersin İdmanyurdulu futbolcuların idmana çıkmaması23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Brezilyada taraftarlara gözaltı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • 12 bin yıl öncesinin taş işçiliğini öğreniyorlar23 Şubat 2015 Pazartesi 15:28
 • Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: (1)23 Şubat 2015 Pazartesi 15:23
 • Çavuşoğlunun telefon diplomasisi sürüyor23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Ukraynadaki gelişmeler23 Şubat 2015 Pazartesi 15:18
 • Karşıyakada Yusuf Şimşek görevinden istifa etti23 Şubat 2015 Pazartesi 15:13
 • Meteorolojiden çok kuvvetli yağış ve denizlerde fırtına uyarısı23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Fabrika işçilerinden eylem23 Şubat 2015 Pazartesi 15:03
 • Sinopta MERS virüsü şüphesi23 Şubat 2015 Pazartesi 14:58
   • Çok Okunanlar
     Sansürsüz Haber, Akis Medya kuruluşudur
     Copyright © 2011 http://www.sansursuzhaber.com/
     E-Posta: info@sansursuzhaber.com